| low.edit a întrebat:

Am un aparat foto sony dsc w215.imi poate spune cineva cum pot face o poza folosind blur? adica subiectul sa fie iesit in evidenta iar restul sa nu fie clar. p. s. va multumesc!

Răspuns Câştigător
| death a răspuns:

Nu prea cred că poţi. Totuşi, caută în manual o modalitate de setare a deschiderii (numărul F). Ideea este să ai un număr F cât mai mic, ceva gen F/1.4. Atunci, adâncimea de câmp este mai micp. Ce înseamnă asta? partea de fotografie care se vede clar este mai "îngustă". Dacă ai un subiect la doi metri de tine şi unul la trei metri, cel aflat la doi metri se va vedea clar, iar cel aflat la trei metri va fi blurat. Dacă adâncimea de câmp ar fi mai mare, adică numărul F mai mare si el, s-ar vedea clar şi subiectul aflat la trei metri. Mai trebuie să ştii că numărul F îţi arată deschiderea diafragmei şi, cu cât este el mai mic, cu atât gaura prin care trece lumina este mai mare. E o fracţie. Baftă multă!

1 răspuns:
| DarKJoKeR a răspuns:

Si eu ma intreb aceeasi chestie la aparatul meu:-