| Daygum a întrebat:

Am un aparat Nikon Coolpix s3000, ma enerveaza cum scoate pozele, fara blit scoate pozele in purici ca 3.2 mp. Am umblat si pe la setari, nu reusesc sa il perfectionez. O solutie?

Răspuns Câştigător
| Smiley9 a răspuns:

Pentru a activa blitzul: pe partea cu ecranul, in cadrul butoanelor unite (in stil cerc) vei gasi un buton cu un fulger (ceva de genul) acesta este specific blitzului, acolo ai mai multe setari (auto, adica blitzul se activeaza automat in cazul in care nu are suficienta lumina pentru o fotografie buna, mai ai o optiune sa il dezactivezi (OFF) adica sa nu mai declanseze deloc (cum banuiesc ca il ai tu acum setat), inca o optiune pe care tot aici o gasesti se numeste ON, aici blitzul se declanseaza in orice conditie de luminozitate. Si inca o optiune care te si indemn sa o activezi este auto-red-eye, blitul se declanseaza automat si iti reduce si efectul de ochi rosii). Asta ar fi la partea cu blitzul, la partea cu rezolutia, este putin mai greu pentru un incepator, trebuie sa intrii in meniu si sa setezi rezolutia, te sfatuiesc sa citesti instructiunile din cutia aparatului foto. Salut!

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Arunca-l.daca iti face asa si la 3.2 mp.arunca-l.dar controleaza mai intii la meniu-culori-sa nu fie pe sepia

| Daygum explică:

@express11 bai cap tu nu ai inteles nimic, din intrebarea mea. Aparatu' meu are 12 Mp si cand fac poza cu blitz scoate super, dar cand n-are blitz scoate mai nasol.
@smiley Asta stiam si eu sa scot blitzul, partea cu red eyes, faza e ca vroiam sa umblu la setari sa scoata mai bine fara blitz, macar partea cu iso sensivity aia nu o inteleg. Instructiunile is in italiana. Multumesc pentru efort oricum.