| istoc2010 a întrebat:

Am un calc Intel pentium4inside de 3, 2ghz si un hard disck de 250gb si ram 2gb am la el si nu stiu de ce imi merge foarte greu, care ar fi problema la el si se blocheaza orice deschid dupa un timp mai indelungat isi revine apoi daca vreau sa fac cv iear se blocheaza, va rog ajutati-ma.

14 răspunsuri:
| dani0822 a răspuns:

Poate ai un virus, sau necesita o reinstalare de windows, daca ai windows 7 iti recomand sa mai adaugi vreo 2gb de ram

| Intruder19 a răspuns:

Ori sunt probleme cu ram-ul (il poti testa cu memtest) ori ai probleme cu hard disk-ul pe care il poti testa cu hd tune. Mai pot fi si probleme cu temperaturile in cazul asta reinstaleaza windows-ul si curata-l de praf

| Fineas_Gavre_1980 a răspuns:

In primul rand, reinstaleaza Windows-ul, MAXIM Vista(daca nu e dual-core). Apoi, pune vreun GB de ram (poate 2), si uita-te la memoria din C:/ - s-ar putea sa fie plina.

| istoc2010 explică (pentru dani0822):

Am uitat sa mentionez ca doar cu hdd de 260 gb merge ft greu cu unul de 80 merge acceptabil. Alta idee?

| istoc2010 explică (pentru istoc2010):

Windowsul apoi sa nu mai spun ca l-am pus de 6 ori si tot asa merge si la prima pornire dupa instalarea win.

| istoc2010 explică (pentru dani0822):

Am xp nu win 7.

| Tagaso a răspuns:

Descarcă free pentru curățare și defragmentare http://www.filehippo.com/download_ccleaner/,pentru defragmentare:http://www.filehippo.com/download_ultradefrag_32/

| istoc2010 explică (pentru Fineas_Gavre_1980):

Dar procesorul nu poate sa fie de vina ca este mic si nu este dual core si zic ca poate din cauza asta si poate trebuie sa cumpar alt procesor mai mare si dual core

| istoc2010 explică (pentru Intruder19):

Si daca cu hd ce trebuie sa fac si mai inainte aveam pe el n hdd de 80 gb si mergea bine nu se bloca sau poate fi din cauza procesorului ca nu poate sa duca hddca e pre mare sau nu stiu...

| istoc2010 explică (pentru Tagaso):

Nu poate sa fie din cauza procesorului ca este mic nu este dual core ci doar simplu de 3, 2ghz

| Intruder19 a răspuns (pentru istoc2010):

Daca zici ca inainte cu hardul de 80 mergea bine inseamna ca hardul actual are bad-uri.

Scaneaza hardul cu acest program.Acceseaza tab-ul error scan si dai start.

Pune o imagine cu rezultatul (o sa dureze ceva)

| istoc2010 explică (pentru Intruder19):

Zimi te rog numele programului...

| Intruder19 a răspuns (pentru istoc2010):

Ciudat ca nu a aparut link-ul. Programul se numeste HD Tune.

| istoc2010 explică (pentru Intruder19):

Si cu acest program pot sami repar hardul