| Jony123 a întrebat:

Am un calculator cu urmatoarele configuratii: Procesor Intel Pentrium 2.60 Gzh, Memorie RAM 2 GB si as vrea sa stiu daca folostes cu stick usb de 4 GB iar 2 din ei ii folosesc cu ReadyBoost, o sa se simta ceva diferente? Am windows 7!

4 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Nu, nu prea :). ReadyBoost e util pentru cei cu 512 MB RAM. Si acolo de abia se simte diferenta. In unele cazuri performanta poate fi mai slaba. Trebuie sa ai USB Flash Drive certificat pentru Windows(R) ReadyBoost(TM)(in principiu e obligatoriu USB 2. 0, dar cu anumite viteze de scriere/citire; in ziua de azi cu USB 3. 0 nu s-ar pune absolut deloc problema). Sau cel putin prin 2007-2008 pe stick-uri mai vedeai o eticheta(certified for Windows Vista ReadyBoost). In ziua de azi probabil, majoritatea lor, sunt destul de performante pentru a fi folosite de ReadyBoost.
La 2 GB RAM si mai ales sa mai ai si un hard disc mai recent(generatie 2009-2010) chiar e inutil ReadyBoost;) Eu am un Sandisk Cruzer Micro U3 de 4GB, certificat pentru ReadyBoost, dar il folosesc doar pentru depozitare de date, l-am folosit acum vreo 2 ani pe un calculator cu 512 MB RAM si sa stii ca am observat ca timpul de boot a fost mai scurt cu 2-3 secunde, iar utilizarea Windows Vista a fost putin mai "aerisita" precum interfata lui:D, adica parca aveam senzatia ca se misca mai bine, dar nu considerabil!
Pentru mai multe detalii citeste
http://en.wikipedia.org/wiki/Readyboost
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=276072
http://windows.microsoft.com/......age-device
http://windows.microsoft.com/......erformance

@TwistedGecko, crasma e mai departe. Acolo, imbatat fiind, le poti abera prietenilor tai ce vrei despre calculatoare, Windows, and stuff like that. :P

O duminica frumoasa tuturor!

HarryPotter (fost Aero)

| Jony123 explică:

Bai TwistedGecko daca eu am pus intrebarea asta sa nu crezi ca oi fi eu acum prost si nu stiu ce e cu windows 7, pai windows 7 merge si pe 512 de ram daca sti ce sa ii faci si nu il incarci cu programe, imi zici tu mie ca la 2 GB ram imi sacadeaza Desktopul, pai e o mare prostie... Mai mare decit tine! Eu am pus intrebarea asta pentru ca nu am mai avut deaface cu asta si nu stiu despre ce e vorba, nu ca nu stiu eu sa fac diferenta intre calculatoare, ce sistem de operare sa folosesc!

| Kolp a răspuns:

Windows 7 si 2 giga rami?
Tati nu esti normal ma mir ca nu-ti sacadeaza desktopulaughing
Ca sa ai windows 7 cel putin 4 giga rami si 64 bitiwinking
eu te sfatuiesc sa treci pe xp pana iti upgradezi pcu

| capisci a răspuns:

O sa ti se incarce putin mai repede sistemul de operare la bootare, si poate anumite programe folosite mai des. Dar nu te astepta la minuni.