| johnbucuresti a întrebat:

Am un card de Debit la banca Transilvania
As vrea sa vad cati bani mai am in cont
Am intrat pe site-ul lor si ma tot zapacesc de minti
Nici nu stiu pe ce trebuie sa apas
imi cer si un ID de logare
pe care nu il stiu

Am card-ul de plastic in mana
Am buletinul meu
Acum cum trebuie sa fac ca sa aflu cati bani mai am pe card!?

11 răspunsuri:
| stefyt16 a răspuns:

Du-te la un bancomat

| johnbucuresti explică (pentru stefyt16):

O idee buna!
pentru ca pe site-ul bt24 nu an reusit sa ma descurc! Daca aude cineva de la banca transilvania!
Faceti mai simplu accesul fara atatea zapaceli si complicari de tinut minte!

| Ironwin a răspuns:

Nu poti accesa de acasa contul tau la ei pe site. Pentru a face acest lucru trebuie sa mergi la ei si sa activezi serviciul de internetbanking (sau cum se cheama la Transilvania), primesti un generator de coduri si parola de acces, dupa care faci ce vrei cu contul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este extrem de simplu de folosit internetbancking. Daca tu nu stii cum si nu l ai activat, nu da vina pe banca.

| johnbucuresti explică (pentru suntserios):

Ba da vreau sa dau vina pe banca
pentru ca eu am mai vazut in trecut banii din cont
nu mai stiu cine mi-a aratat pe ce pagina si cum sa ma loghez
am primit un sms in loc de token
si gata
Dar ma enerveaza la banca transilvania faptul ca m-a pus sa imi schimb parola
eu imi pusesem o parola pe care o tineam minte
acum daca ei ma tot pun din cand in cand sa imi schimb parola
cum as putea eu sa tin minte tot felul de parole
la un moment dat uiti ce parola ai pus
in afara de asta imi trebuie un ID ca sa ma loghez si nici pe asta nu il mai stiu

Chiare este o banca buna cu comisioane mici care pana acum nu m-a suparat cu nimic.

Dar acum chiar ma enerveaza faptul ca nu au facut si ei ceva mai simplu sa stiu clar intru pe link-ul asta ma loghez simplu cu adresa de e-mail cardul ce or vrea ei dar lucruri simple nu ID-uri zapacite si complicate
Hai bine mai confirm si prin sms ca eu sunt eu
si gata cam atat
ALO BANCA TRANSILVANIA
FACETI URGENT CEVA DE GENUL ASTA
CLAR PE SITE-TUL VOSTRU
SA MA POT LOGA FARA ID-uri

NU TOTI OAMENII SUNT GENII

Mie mi-a mers sa vad alta data platile si soldul on-line dar acum chiar e complicat rau de tot sa ma loghez!
Imi vine rau ma ia cu ameteala si tot nu pot sa inteleg cum si pe unde se ajunge in contul meu de la un card de debit care are ce ii trebuie sa se vada on-line

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru johnbucuresti):

Serios acum, logarea in contul unei banci implica niste masuri de siguranta. Nu e chiar contul de pe TPU. Daca pe tine te depaseste situatia atunci banii la saltea sau lasa internet banking pentru altii.

Logarea e simpla, ai username, parola si cod de verificare pe sms. Nimic complicat. Chiar nu vad de ce ar fi vina bancii daca tu nu tii minte 2 chestii

| johnbucuresti explică (pentru suntserios):

Banca este pentru oameni nu pentru securitate
asa ca trebuie sa faca lucruri care sa ma poata ajuta sa o folosesc
nu lucruri tampite care sa ma chinuie si sa ma tortureze atunci cand am nevoie sa platesc ceva cu banii mei
ca si cand mi-ai spune ca fermoarul de la buzunar-ul meu cu bani este facut doar pentru destepti daca nu esti destepti nu ai cum sa iti mai iei banii din buzunar.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru johnbucuresti):

Au trecut 2 luni si tot nu te ai prins cum functioneaza treaba cu internet banking?

Ai ziso foarte bine pe aia cu fermuarul. Daca nu esti capabil sa il deschizi nu iti mai iei banii.

Iar afirmatia asta "Banca este pentru oameni nu pentru securitate" este o tampenie enorma. Niciun sistem online de banking nu ar putea functiona fara securitate.

Repet, exista si alte metode decat folosirea internet banking ului daca asta te depaseste.

Sunt milioane de oameni pe care securitatea si siguranta banilor lor nu ii tortureaza

| johnbucuresti explică (pentru suntserios):

Pentrumine ca si utilizator retard nu are nici un fel de importanta ce aveti voi in bucataria voastra interna acolo si ii spuneti securitate, daca am 88 de ani si vreau sa fac o plata on-line acum ma invatati voi pe mine. faceti-va voi trebuirile voastre acolo fara sa ma stresati pe mine daca vrei pun degetul ca sunt analfabet pe cititorul de amprenta de la laptop ce pot sa fac mai mult de atat,.

Daca ai vrea sa ma ajuti mai bine mi-ai da link-urile si mi-ai explica pas cu pas ce trebuie sa complectez si pe unde
care sunt pasii pentru a ma conecta in contul meu de la cardul de debit de la banca transilvania
sunt satul de oameni car arunca cu pietre cu aere de intelepti si mari profesionisti

Eu am pus niste bani acolo si nu stiu pe ce pagina sa intru
ca formulare stiu eu sa complectez
dar nu stiu care este link-ul unde trebuie sa ma loghez
ca nu gasesc unde sa bag datele
stiu sa citesc si sa scriu
sitiu sa citesc un cod primit pe sms si sa il introduc intr-o pagina
doar ca nu stiu unde este pagina aceea
da-mi link-ul exact nu asa in mare

| johnbucuresti explică (pentru suntserios):

Ia mai bine daca tot te ocupi tu securitati si militii bancare fa tu un filmulet si pune-l pe yoube in care explici in limba romana utilizatorilor cum se pot loga in contul lor bancar de pe transilvania

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru johnbucuresti):

Pam pam

https://ib.btrl.ro/BT24/bfo/channel/web/loginframe.jsp?locale=RO

ia uite ce am gasit din prima cautare.

Tu de 2 luni nu ai fost in stare sa mergi la banca sa intrebi daca nu te descurci dar comentezi aiurea.