| Demon3D a întrebat:

Am un ceas mecanic și după execut mișcări circulare sau mișc de cheița pentru a’l încarcă, funcționează maxim 5 minute după care se oprește. Am zis ca problema e de la ceas și am mai achiziționat alt model de curând dar tot așa se întâmpla, cum trebuie reglat sau ce e de făcut?

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Sunt mai multe feluri de ceasuri mecanice la care incarcarea arcului se face total diferit, o varianta este cea postata de Bula, la alta varianta trebuie sa tragi remontonul (cheita) in afara in a doua pozitie (la prima pozitie reglezi ora) si sa invarti de cheita de 15-20 de ori (nu la toate ceasurile mecanice se blocheaza cheita cand ceasul este complet incarcat, la unele modele se invarte intruna fara sa iti dai seama cand este incarcat) dupa care incearca si poarta ceasul cat mai multe ore ( daca este mecanic automat) pentru a se mentine incarcat. Ce ceasuri ai?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un ceas mecanic nu se "incarca" ca bateria, trebuie tras arcul din el.
La ceasul tau trebuie sa tragi ceasul prin rotirea repetata inainte-inapoi al cheitei, pana la blocare, in pozita cand este impinsa inauntru. Totodata, la unele ceasuri si miscarea mainii poate arma arcul principal.
Reglajul orei se face tot cu acelasi cheita, trasa un pic afara, iar dupa reglare se impige inauntru.

| Roxin a răspuns:

Salut!
Daca e ceas mecanic, trebuie sa rotesti de cheita pana nu iti mai permite.
Daca e automatic, poti sa rotesti de cheita sau doar sa il porti. Miscarea mainii pune in miscare mecanismul si il ''incarca''.