| ion65 a întrebat:

Am un incarcator 60v-20ah,normal ar trebui sa decupleze la 73, 5v insa nu se intampla decat la 76v. Incarcatorul e echipat cu lm358d si uc3842

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Toleranta de 2.5% se incadreaza in valorile industriale de serie.
Depinde si de precizia aparatului de masurare.
Reglarea tensiunii exacte se poate face doar cu instrument de masura de laborator, calibrat, cu toleranta de masurare sub 1%, adica in conditii metrologice.

| KovacsB a răspuns:

74 V ar fi acceptabil.
As verifica si voltmetrul tau pentru siguranta.Nu stiu ce tester ai, dar daca este unul ieftin din comert are 5% precizie.

| KovacsB a răspuns:

In cel mai rau caz face putin fum:
https://stirileprotv.ro/......remur.html