| andisor000 a întrebat:

Am un iphone 4s ios 7.0.4 cu gevey Ultra S
Daca dau update la ios 7.1, o sa imi ceara cartela operatorului pentru activare? Setarile de la gevey raman? O sa pot sa imi folosesc cartela? Multi mi-au spus sa dau update cu incredere ca nu se intampla nimic rau...

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Teoretic nu o sa ai nici o problema daca acum ai 7.0.4 si dai update la 7.1

| mgtow a răspuns:

Nu va pati nimic. E doar o actualizare a sistemului operativ, nu e ROOT sau blocare definitiva cu IMEI.

| andisor000 explică (pentru mgtow):

Esti sigur ca nu o sa imi ceara activare sau ceva de genu?

| mgtow a răspuns (pentru andisor000):

Da ma, doar fabricantul pune la dispozitie actualizarile nu le baga un hacker. Cand se actualizeaza imbunatateste anumite parti ale sistemului operativ sa mearga mai bine, corecteaza erori.

| andisor000 explică (pentru mgtow):

Da dar telefonul este codat pe Orange franta iar eu am gevey ( adica e decodat cu un fel de mini cartela care ``pacaleste`` telefonul sa fie decodat ) si am dat 20 lei la service ca sa mi-l activeze
Deci daca dau update nu imi va cere nimic in afara de parola userului meu?

| mgtow a răspuns (pentru andisor000):

Eu credeam ca telefonul nu are codare. Bine ca mi-ai zis altfel riscai sa il ti blocat, trebuia sa fi spus asta la inceputul intrebarii. Daca era liber totul mergea ca pe roate dar mobilele sunt ca consolele, odata modate daca se baga o actualizare adio se face blocarea si nu se mai poate folosi.