| ChimieIsLove a întrebat:

Am un iPhone 5s si a aparut o problema cu ecranul. O linie neagra s-a "instalat" pe marginea ecranului, iar touchscreen-ul nu mergea acolo. Am mers si am schimbat ecranul de 3 ori, pentru ca nici dupa o ora de functionare nu mai mergea bine touchscreenul. Nu recunostea cand atingeam ecranul, recunostea ca il ating si cand nu o faceam si tot felul de probleme. Mi-am cerut banii inapoi si am mers la alta firma. Acelasi lucru. Specific ca la aceasta firma (a doua) l-am schimbat azi, si ecranul care l-am achizitionat este unul original. Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cine ti-a spus tie ca este original? Si ce e de vina gamul adica tuchscreen sau display adica ecranu? Vezi ca sunt doua chestii separate.Ecranu se afla sub geamu pe care tu apesi.Acum referitor la original afla ca aia teau mintit, nu exista piese originale exact ca cele puse pe telefoane la vanzare? Si asta nicaeri nu doar in RO.Totusi chinezii ca de aia is chinzi fac si din astea, ca urmare ce tiau pus tie aia la service nu-i original e chinazarie ca sa intelegi. Original cauta si ia dupa un alt telefon care are ars de ex motherboardu deci poti lua ecran tot ce vrei, dar atentie sa nu fie si ala la fel cu geam ecran schimbat.Eu am telefoane originale dar is 4s asa ca n-am cu ce sa te ajut.Cine spune ca are ecran original Apple nou, ca l-a cumparat ca nu stiu ce minte. Apple cand da comanda pentru telefoane da comanda doar pentru telefon nu si piese de schimb, deci fabricantu nu face ca vrea stiu si eu ce service piese.Fac chinezi asa dupa capul lor, dar nu fabrica care a facut telefonul Apple.Ti-am spus ce sa faci, cauti un telefon original la care n-a fost schimbat ecran digitizer cum ii mai zice si aia e. Daca nu gasesti cumperi altu.Ca sfat eu ti-as spune sa nu mai cumperi telefoane din europa din Romania, cumpara direct de ebay northamerica nou sigilat seal cum zic ei si aia e tot.Sau daca ai pe cineva in state sa cumpere deaici si sa til aduca sau sal trimita prin cineva.E mai ieftin si stii ca nu-i cum zic unia replica auzi si tu.Deci ce pot sa zic este ca ai luat teapa, ce tiau schimbat aia nu-i original.

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Altul. Probabil circuitele care comanda lcd-ul si touchscreen au fost afectate.

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, incerca la o firma serioasa si spune-le de patanile de dinainte