| DarKJoKeR a întrebat:

Am un laptop Acer Extensa 5230, si [cum era de asteptat] sunt jocuri care nu merg din cauza placii video.

Pot schimba doar placa video, sau trebuie sa schimb toata placa de baza?

Si daca pot schimba placa video, puteti da un link cu o anumita placa mai buna decat cea pe care o are?[si anume Intel GMA 4500MHD]

Multumescbig grin

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cat are placa aia, 256mb? Ai un procesor foarte slab, Celeron sunt rebuturile de la Intel, si numai 2gb ram. Parerea mea e ca nu merita investitia, deoarece ca sa vezi imbunatatiri semnifcative ai avea nevoie si de un nou procesor.

| LawR3n a răspuns:

Din câte ştiu eu laptopurile sunt pe "module" (piese) şi nu poţi schimba placa video care este integrată în placa de bază. În viitor poate, acum nu. Iar laptopurile nu sunt făcute în general pentru jocuri, dar acum moda l-a transformat în alceva.

| DarKJoKeR explică:

@abh
Stiu, initial luasem lap-ul doar pentru internet dar m-a prins febra jocurilor.are 512 placa cred,. cel putin asa stiu

| TheBlueDragon a răspuns:

Salut frate.Si eu am aceeasi problema.
Vad ca ai intrebarea de cativa ani.Ai reusit ceva cu laptop-ul asta? Functioneaza bine sau tot la fel e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La unele laptopuri se poate schimba da sunt foarte scumpe ajunge pana la 300 euro