| GabrielXD354 a întrebat:

Am un laptop ASUS X555L de cateva luni cu procesor i5 de 2.20 GHz, capacitate stocare hard disk de 1 TB, iar de la un timp merge foarte greu.In primele saptamani se misca foarte repede si eram foarte incantat, dar acum deja nu il mai suport...stau 1 minut sa se incarce o pagina de internet,se misca greu in jocuri, se mai blocheaza din cand in cand pe desktop etc.Am foarte putine programe instalate.In Local Disk(Chappy am 125 GB liberi din 238, iar in Local Disk(Dhappy 665 din 692, deci memoria nu este o problema.Pe el am instalat Windows 8.1.Ce as putea face sa se miste mai repede ca ma scoate din sarite...si cand ma gandesc ca am dat 2500 lei, sperand ca o sa am un laptop care o sa se miste mai repede decat cel vechi ma enervez si mai tare

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

In primul rand verifica temperaturile cu https://www.piriform.com/speccy. E posibil sa iti creasca temperaturile si procesorul sa isi scada frecventa pentru a se raci si de aici ies si blocajele.

Daca temperaturile sunt in regula scaneaza-l cu https://www.malwarebytes.org/ sa nu ai virusi, malware, bitcoin miner etc. si sa iti solicite procesorul.

Configuratia ta ar trebui sa se miste destul de bine.

In ultima instanta daca nu rezolvi nimic, fa rost de un dvd sau stick cu windows si dai un refresh la windows
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows-8/restore-refresh-reset-pc

| Sn4k3 a răspuns:

Am auzit ca windows 8 dupa un timp incepe sa mearga greu. Eu zic sa iti pui windows 7, m-am uitat pe internet si unii zic ca dupa ce au pus windows 7 le-a mers perfect.