| PsychoDLight a întrebat:

Am un laptop care nu poseda port serial;

Am un RFID tag reader care trebuie conectat la computer prin intermediul programului Hyper Terminal din windows.

Intru in Hyper terminal, iar cand ajung sa completez campul "Connect using" eu ar trebui sa am COM1, COM 2 etc dar am doar TCP/IP;

Si nici in Device manager nu imi apare campul "Ports" (cum in mod normal imi apare pe computer);

Pentru a folosi un port USB pe post de port serial virtual trebuie sa instalez ceva drivere, sau cum se procedeaza?

1 răspuns:
| Blade82 a răspuns:

Trebuie sa ai adaptorul serial la usb care vine de obicei cu driverul in cazul in care nu se instaleaza automat.