| Danydack a întrebat:

Am un Laptop gaming LENOVO IdeaPad Gaming 3 15ACH6, AMD Ryzen 5 5600H pana la 4. 2GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 512GB, NVIDIA GeForce GTX 1650, Free DOS. Când mă joc cu cablu de alimentare am între, 70-74grade și fps 60, când scot cablu scade temperatura la 60 dar și fps45. Mă deranjează temperatura aia de 70, acum eu vreau să știu cum fac sa nu mai urce la 70grade cu cablu de alimentare, nu m-ar deranja daca ar sta la 45fps dar sa știu că scad și gradele

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Manut, procesoarele moderne is gandite sa mearga ok si la 90 de grade. Nu au cum sa mearga la temperaturi mici intr-un laptop unde metoda de a ventila e limitata. Joaca linistit ca nu patesti nimic.

| lpavel a răspuns:

Temperatura cat si fps-ul scade pentru ca scade si consumul de energie!
Deci ce trebuie sa faci? Mergi la: panoul de control, Optiuni de alimentare, clic pe: Modificare setari plan (il gasesti in dreapta optiunii planului care il folosesti in prezent) apoi jos vei gasi: Modificare setari de alimentare complexe, clic pe el, apoi clic pe + la Gestionare alimentare procesor, apoi
Clic pe Stare Maxima Procesor si schimbi: Pe Baterie 70% iar
Alimentat 95% apoi clic pe Aplica si OK!
Sa faci exact asa altfel nu se va vedea diferenta!