| NTZU a întrebat:

Am un laptop Lenovo ideapad 100: i3, NVIDIA GEFORCE 920M, cu 4 ram....si as vrea sa mi-l fac de 8 ram... dar nu stiu daca am 2 sloturi(ca sa pun una de patru) sau doar un slot(ca sa pun doar una de 8). In fiecare varianta dati-mi va rog si informatii de unde pot sa achizitionez una potrivita. MULTUMESC ANTICIPAT!

2 răspunsuri:
| costinvlad a răspuns:

Depinde ce tip de ram ai. Daca ai DDR3 pui 8 GB DDR3 daca ai DDR4 pui DDR4. Poti verifica sloturile. Daca vrei net bun cumpara un router care suporta minim 300 mb/s prin wireless si abonament de 150-300 mb/s. Si daca poti pune alt procesor de acelasi soclu socket inlaptop poti intreba pe site la Lenovo daca poti baga un i5 foarte bun.

| bystefu a răspuns:

Nu poti, are un singur slot.Memoria este de tip ddr3, si de inlocuirea procesorului nu poage fi vorba, deoarece e de 14nm si nu merge schimbat.Laptop-urile la care merge upgrade sunt de la 1000 euro in sus.Ia-ti o placuta ddr3 dupa eMAG, si iti mai recomand si un ssd.O sa-ti dubleze/tripleze viteza de procesare.