| Furnicuta000 a întrebat:

Am un laptop Lenovo Ideapad, cumparat de vreo 4 ani si aseara mi-a cerut sa actualizez windows-ul (ca de obicei, m-a omorat cu actualizarile lui) deci am dat "actualizare si inchidere". Azi l-am deschis si apoi s-a facut ecranul gri. Ce ii fac acum? Va rog fara raspunsuri "du-te la cineva sa il repare" ca e evident ca o sa merg in cele din urma, nu sunt batuta in cap. Dar mai e si duminica. Deci pot sa ii fac ceva? Mentionez ca nu prea ma pricep la laptop-uri. Si daca il duc la cineva si trebuie sa reinstaleze window-ul o sa bage din ala piratat sau cum merge treaba? Multumesc

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca windowsul nu a avut licenta nu trebuia sa ii dai actualizari. Va trebui reinstalat.

| Furnicuta000 explică (pentru darrio2007):

Am uitat sa spun ca e windows 10 cu licenta. De cand l-am luat ma pune sa il actualizez, destul de des

| SkateFunk a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pacat ca nu esti din acelasi oras ca si mine, ca ti-l faceam eu, chiar free, ca, cu asta ma ocup laughing
Nu conteaza daca are licenta sau nu, se poate activa simplu cu niste comenzi in cmd, sau cu activatoare de pe net gen kmspico, marog.
Ecran gri? thinking hmm
Ai incercat sa scoti bateria sa o introduci la loc, si dupa sa il repornesti? Daca nu incerca.
Daca nu merge mai ai cateva variante,
Daca reusesti sa intri in safe mode, poti intra in windows update si, sa dezinstalezi ultimul update, care probabil a afectat driveul video daca zici ca iti da cran gri.
Ca sa intri in safemode sunt 3 variante
1.incerca sa apesi tasta F8 de mai multe ori chiar dupa ce deschizi laptop-ul, si iti va aparea un ecran negru si alegi optiunea a 4-a sau apesi F4
2.Daca, dupa ce pornesti latopul se incarca windows-ul si apoi te da in ecranul de conectare, ține apăsată tasta Shift în timp ce selectați Pornire> Repornire. După ce computerul repornește pe ecranul Alegeți o opțiune, selectați Depanare> Opțiuni avansate> Setări de pornire> Repornire. După repornirea, este afișată o listă de opțiuni. Selecteaza 4 sau F4 pentru a porni laptopul in safemode.
3. Daca ai cd cu windows sau stick usb, iti pot explica in 3 pasi simpli cum sa il reinstalezi big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asa ceva am patit la un alt laptop si problema a fost de la chipsetul de la placa de baza.

| anonimg a răspuns:

La un ecran gri/negru trebuie verificată placa video și display-ul. (Dar problema poate avea mult mai multe cauze).
La placa video se rezolvă din drivere; dar dacă problema este de la display acesta trebuie schimbat.

Acasă nu prea poți face mai nimic; poate doar să încerci să conectezi laptop-ul la un monitor extern (sau tv) să vezi dacă îți apare ceva.

Un laptop cam 4 ani are durata de viață. Vezi dacă merită investiția în el.

Dacă ai avut windows în el când l-ai cumpărat, acesta poate fi recuperat, și nu trebuie să instalezi un alt windows.

În zilele și orele lucrătoare poți contacta Microsoft Romania: 0212047040. Defectarea laptopului în timpul actualizării sistemului de operare este și responsabilitatea companiei Microsoft.

| NLS a răspuns:

Daca eventual bateria e detasabila, scoate-o, scoate si incarcatorul, si tine butonul de pornire apasat timp de 10-15 secunde, in trei reprize diferite.
Dupa care pui bateria la loc, conectezi incarcatorul, si il pornesti.

Ecranul gri indica mai degraba probleme cu fisa de conectare a display-ului, deci nu are nici o treaba cu acel update, e o problema fizica, ca urmare a inchiderii/deschiderii repetate a ecranului.
Probabil a ajuns intr-o pozitie in care nu mai face contact bine.
Nu ai tu ce sa ii faci, decat sa misti in continuare ecranul.

Mai poate fi si o problema cu driverul video, aparuta in timpul update-ului.
Pentru asta incearca sa faci urmatoarele:

"Start your PC then just as Windows loads - press and hold Power Button for 5 - 10 seconds to perform a shut down. Do it 3 times. You may only need to do it twice, but on the third start Windows will boot into the recovery environment. This will try to make Windows repair itself. "

| outsidethebox a răspuns:

Fa un filmulet cu ce se vede pe ecran la pornire si pune-l undeva ca sa il putem vedea. Apoi vedem ce facem.