| Craciune a întrebat:

Am un Lenovo legion y720, vreau sa ii montez un ssd m2, daca il deschid eu mai ii valabila garantia?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Doar firmele acreditate de producator au sa faca reparatii /interventii in perioada de garantie, iar interventia trebuie sa fie mentionata in certificatul de garantie!
In caz contrar se pierde garantia produsului.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,doar depanero are voie

| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=9EhamYVRooE
Odata ce nu ai sigiliu pe vreun surub, da-i inainte.

| CM7YRE a răspuns (pentru CM7YRE):

*Uitand sa mentionez ideea ca "Uita-te ce e mentionat pe garantia din locul de unde e cumparat, daca e cumparat de la o anumita firma poate sa aiba criteriile ei de garantie". Daca e cumparat de la retaileri gen PCGarage, atata timp cat nu umblii la altceva o sa fie ok.

| ziftode a răspuns:

Depinde daca tii neaparat sau nu
atat timp cat nu ai nici un sigiliu (care sa zica "warranty void if removed" sau ceva de genul asta, atunci singura metoda prin care se poate determina ca un laptop a fost deschis e daca prezinta zgarieturi (trebuie sa bagi o paghie in lateral ca sa scoti capacul, chiar daca ai desfacut toate sururburile, pentru ca ramane prins in cleme), cleme rupte, luciu metalic pe suruburi (care sunt vopsite in negru, tocmai d'aia), asa ca tu decizi daca merita sau nu, iar daca o faci ar trebui atentie mare, MARE

totusi, ca sa iti dau si o solutie folosibila: cumperi ssd-ul m2 direct de la firma de la care ai cumparat laptop-ul si ii pui pe ei sa ti-l monteze, in teorie nu or sa aiba nimic impotriva pentru ca tu dai bani pe ssd, insa (daca tot vrei sa suflii in iaurt) ii pui sa scrie pe certificatul de garantie ca ei au umblat in laptop ca sa faca upgrade, si nu tu, eventual nu te lasi fara o semnatura si stampila ca nu e invalidata garantiawinking... (STIU, bataie de cap, asa ca iar trebuie sa te gandesti daca merita)

Bula
| Bula a răspuns (pentru CM7YRE):

Daca este modificata configuratia, atunci e clar ca s-a umblat in aparat.
Ca urmere, chiar daca nu a fodt sigilat (?), tot se anuleaza garantia.