| anonim_4396 a întrebat:

Am un modem de la DIGI Internet Mobil de 7.2, ZTE MF110 si as dori sa-mi spuneti si mie ce setari sa ii fac ca sa trag cu viteze mai mari, am auzit ca se poate downloada din oras si cu 4 mb/s. Oare e adevarat?
Spuneti-mi setarile ce trebuiesc facute la ZTE MF110 ca sa downloadez rapid.

10 răspunsuri:
| Cumătru de la Galați a răspuns:

Modemul știe cel mult 7, 2 mbps, eu am reușit să ating doar 5, 2 mbps ( adică 665 kB/s ). Cei 4 mbps pe care dorești tu să atingi, ai putea să-i atingi noaptea sau în zone ale orașului mai puțin populate ( cu o densitate mai mică de locuitori ).

Sper că faci diferența intre bit și byte, și că nu te aștepți să tragi cu 4 mB/s. ( sesizezi ca am pus B mare, da? )
4 mb/s nu este tot una cu 4 mB/s!
Modemul poate 7, 2 mb/s, adică 921 kB/s, însă mă îndoiesc că vei trece vreodată de 5, 5 - 6 mb/s ( aprox 768 kB/s ).

Dacă te așteptai să tragi cu 4 mB/s, îmi pare rău că te dezamăgesc, dar așa ceva nu este posibil.

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Acei 921 kB/s ( nu kb/s cum ai scris tu ) reprezintă viteza maximă teortică pe care o poate negocia modemul.
Trebuie să înțelegi că internetul mobil este influențat de mulți factori, unul din ei este încărcarea rețelei din zona respectivă.
Fii mulțumit că ai prins 150 kB/s, este o viteză foarte bună pentru un internet mobil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar sincer nici nu am putut downloada din Romania cu 921 kb/s.
De ce oare?
Cu atat mai mult din afara.
Din afara doar cu 150 kb/s maxim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo la Vodafone pe banda de 16 GB si 21, 6 Mbps se simte diferenta?
Adica se poate downloada rapid decat la acesta la 7. 2 ZTE MF110

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am reusit sa ajung la 6, 7 mb/s din setarile facute de mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am ajuns sa downloade cu 6. 5mb

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am un stic de la rds negru de 7. 2 si nu pot downloada nici cu 1mb imi poate zice cineva de ce? si viteza este de 10 mb ma poate ajuta cineva cu ceva? nu merge mai mult de 125kbps

| dink08 a răspuns:

Mi-am luat si eu azi de la RDS o porcarie de asta de stik, mi-a dat stikul, si o cartela...pentru inceput ce dumnezeu trebuie sa fac ca imi toc nervii aici...multumesc anticipat.

| donndracusor a răspuns:

Am un stick de la rds de 7. 2 si netul este de 10 mb si nu pot downloada absolut nimic ce este de facut? Viteza de download este de 124 kbps nici cu atat nu merge la dow cel mult 50 kbps si semnal 2 lini cand si cand 3 la inceput a mers cu 2 mb acum numai o data imi era sticu defect dar l-am schimbat si am schimbat si windowsul.Acum folosesc vista 32 bits. Ce configurari ar trebui sa ii fac? Astept un raspuns si daca ma poate ajuta cineva

| ionel0909 a răspuns:

Hai salut daca ai cumparat modemul de la astia nu ai vrea sa ii vinzi capacul am nevoie urgenta de un capac de digi net mobil 0732433104 e nr meu astept un mesaj sau pe site aici multumesc