| maricel a întrebat:

Am un pc mai vechi(Intel Pentium 4 cpu 2, 80GHz, placa video si sunet integrate), si m-am gandit sa-mi schimb placa de baza cu tot cu procesor, acum nu sunt sigur daca trebuie sa schimb si sursa?, sau merge sa o las?, si nu sunt sigur daca dimensiunea placii noi se potriveste cu carcasa!

6 răspunsuri:
| Cumătru de la Galați a răspuns:

Problema nu ar fi că sursa n-ar face față noului procesor, P4 @ 2. 8 e un procesor vechi si flamînd, cele noi consumă cel mult la fel.

Mai mult ca sigur că ai o sursă praștie la maxim 50 RON, sursă ce poate pica destul de ușor și, mai grav, poate lua după ea și alte componente.

Dacă ai niște bani în plus, poți cumpăra cea mai ieftină sursă buna, adică asta: http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec/hpc-400-h12s/.

Dacă carcasa are 4 locuri de pus unități CD-ROM, iți va încape.

| MoreTime a răspuns:

Daca dimensiunea placii de baza nu se potriveste cu carcasa, mai tai din carcasabig grin sau mai faci gaurilaughing vezi tu, iar sursa nu, nu trebuie sa o schimbi...

| SRJ a răspuns:

Neaparat si sursa! Ai nevoie de una mai puternica.

| craniul a răspuns:

Cumperi alt pc e mult de munca si nu cred ca te descurci dai bani la cineva plus ca mai trebuie si sursa deci plus procesor si placa de baza care sunt cele mai importante mda alt pcwinking bft

| autoboy a răspuns:

Nu prea mai renteaza sa schimbi nimic. Mai bine il dai la schimb cu unul nou + diferenta. Pana la urma, oricum va trebui sa il schimbi complet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, daca ai un pc mai vechi, s-ar putea sa nu se potriveasca noul procesor la carcasa daca este mai veche si daca procesorul e nou aparut. Iar despre placa de baza ia-o pe cea veche la magazin si vezi daca are una mai noua cam de acceasi dimensiune.