| thunder11 a întrebat:

Am un procesor Amd Ryzen 5 2600 si o placa video Radeon Rx 580 si vreau sa dau upgrade la ambele, de preferat o placa video de la nVIDIA, ce recomandari aveti? Rog sa raspunda doar cei care se pricep!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Care e bugetul disponibil, si cand doresti sa cumperi?
Cum se numeste placa de baza?

Intreb pentru ca daca e un chipset de top, poti pune chiar si un monstru pe ea: 5800X3D

Fratele meu a avut o placa de baza cu chipset X470 si un 2700X

A pus in decembrie un 5800X3D, si practic, si-a dublat fps-ul in tot ce joaca.
PS: daca nu ai bani de 5800X3D, exista si alte variante foarte bune, mai ieftine: 5600X, 5700X, 5800X.

(cele cu G au si grafica integrata, deci sunt folositoare in caz ca ti se strica placa video, dar sunt mai slabe ca performanta, de aceea as alege variantele cu X).

https://www.pcgarage.ro/procesoare/filtre/general-socket-am4/

Daca chipsetul placii tale de baza e unul gigh-end (X470), atunci ar trebui sa suporte procesoarele din generatia a 5-a, incepand cu un anumit update (gasesti versiunea de update necesara pe site-ul placii de baza).

Daca placa de baza nu are buton pentru Flash BIOS fara procesor,
trebuie sa faci ultimul update de BIOS cat timp ai inca actualul procesor instalat, altfel nu o sa il recunoasca pe cel nou.

PS: daca opresti (sau se opreste) PC-ul, se ia curentul, etc, in timp ce faci update-ul de BIOS, risti sa strici placa de baza.

Cel mai simplu e sa faci update-ul de BIOS chiar din BIOS, in felul acesta ai o interfata grafica, ce iti arata cand a terminat si daca s-a realizat cu succes.

Placa video: depinde in ce rezolutie doresti sa joci.
Pentru FullHD (sau mai mici), conteaza procesorul mai mult, nu e nevoie de un monstru de placa video.
Daca pui o RTX 3050 8GB, e suficient, si oricum, cele care sunt peste, au preturi nejustificat de mari si nici nu-ti vor aduce un plus real la aceasta rezolutie.

Placa ideala pentru FullHD ar fi insa de la AMD: RX6600

https://www.pcgarage.ro/......a-la-1300/

| thunder11 explică (pentru NLS):

Am o placa de baza msi b450 gaming plus cu socket am4

| thunder11 explică (pentru thunder11):

Buget cam 2000 de lei pentru ambele

| NLS a răspuns (pentru thunder11):

Uite aici:

https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS/support#cpu

placa ta de baza suporta 5600X si 5700X (le poti cauta pe rand in caseta din dreapta),
daca ai cel putin BIOS-ul 7B86v1I.zip

Deci fa intai update la aceasta versiune, daca nu o ai deja.
Apoi poti pune un procesor precum 5600X sau 5700X fara probleme.

https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS/support#bios

Update-ul de BIOS incearca sa il faci din BIOS (pus pe stick, dar initiat din BIOS (gasesti pe acolo o optiune cu Flash BIOS, etc), NU de la butonul din spate!)

Eu as alege 5600X, pentru ca 5700X sau 5800X nu isi justifica diferenta de pret.
Sunt ce-i drept putin mai bune, dar castigi 12-18fps, si platesti in plus aproape 200 pentru 5700X, respectiv 325 pentru 5800X.

5600X e 810 RON
5700X e 1000 RON
5800X e 1135 RON

https://www.youtube.com/watch?v=zJUUMJNfu5U

Ar mai fi acest test, dar nu e atat de relevant ca primul, unde s-a folosit o placa video foarte puternica, pentru a fi siguri ca nu "gatuie" procesoarele mai puternice (RTX3070 folosit aici, poate limita aceste procesoare, si se si vede asta in clip, pentru ca atinge 98% load).

https://www.youtube.com/watch?v=TLGjv_4LQyk

Ideal pentru gaming ar fi un procesor cu X3D in denumire, dar 5700X3D costa 1350 la PC Garage si 1340 la Altex.

Despre placa video,
stiu ca nu doresti AMD, dar diferenta intre RTX 3050 si RX6600 e uneori foarte mare. Intre 20 si 40 fps, in functie de joc.

https://www.techspot.com/review/2505-geforce-rtx-3050-vs-radeon-6600/

Nu sunt deloc fan XFX (sau Palit),
dar cea de la AsRock ar trebui sa fie in regula.
Necesita 270mm in carcasa, si o alimentare PCIex cu 8 pini.

https://www.pcgarage.ro/placi-video/filtre/pret-600-pana-la-1200/

7 răspunsuri:
| Justasimplequestion a răspuns:

Rtx 4090 si amd ryzen 9

| berges234 a răspuns:

Ai putea merge pe rtx 2070 super

| thunder11 explică (pentru berges234):

Si procesor? Vreau sa stiu o combinatie buna dintre procesor si placa video

| berges234 a răspuns (pentru thunder11):

I5 10600K