| Jony123 a întrebat:

Am un procesor Intel Pentium Dual-Core de 2.6GHz cu overclok dus pina la 3.0GHz... Am 2 GB RAM DDR2 de 800MHz si as vrea sa mai iau 512MB de RAM, se vor simti acei 512 MB? Sau ii iau degeaba?

7 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Nu prea se vor simti, mai ales daca sunt de firma mai slaba sau diferente la frecventele de lucru, risti sa iti traga in jos si cei 2GB existenti deja! poti incerca sa pui de la cineva, fara sa dai bani pe ei, sa vezi cum se comporta, si doar atunci, daca esti multumit sa faci investitia! bafta!

| m5789932 a răspuns:

Parerea mea, personala este sa nu mai investesti in acest sistem, in acest PC, pentru ca deja i s-a dus timpul si lui; au aparut demult DDR3, trebuie sa apara si DDR4 inmediat (2011 sau 2012), procesoarele DUal core nu mai fac fata noileor cerinte; Acum trebuie sa ai macar un Quad-core (4nuclee), pe noile socket-uri: 1156, 1366, AM3, trebuie sa apara si 1155 (tot prin 2011 sau 2012), plus ca au aparut usb-urile 3. 0, au aparut deja stick-uri pe usb 3. 0; Mai bine ai vinde actualul calculator, si ti-ai cumpara unul nou, pe socket AM3 (e mai ieftin) si cu rami DDR3, si te-ai pus la loc sigur pentru 3-4 ani.

| Jony123 explică:

Da aabea l-am luat... Are 8 luni de cant l-am cumparat! De unde bani pentru altul? Si de procesor asa de puternic cu 4-6 nuclee nu am ce sa fac... nu sunt gamer pasionat de jocuri. Mai mult cu softuri, si nu sofutri de genul servare, trakare etc (softuri care sunt pretentioase prea tare), eu cu convertire de formate indiferent de ce e in continut (video, muzica, documente etc), ceva programe de modificat poze, filme, etc. Dar nu servare, trakare si ce e mai dur

| andy_3924 a răspuns:

Salut,
Pe scurt - Nu vei avea aproape nicio schimbare de performanta.
Mai detaliat - Nu poti lua doar 512 mb RAM pentru ca trebuie sa folosesti cate doua placute pe placile de baza noi. Deci trebuie sa ai 2 sau 4 placute de RAM instalate pe placa de baza.
Eu am avut 1Gb initial, apoi am upgradat la 4Gb.
Iti recomand sa mai iei inca 2Gb si sa completezi spatiul liber de pe placa de baza. Verifica sa nu ai 4 placute de 512Mb pentru ca atunci nu mai ai unde sa pui, iar daca iei 2 placute de 1Gb incearca sa gasesti acelasi model pentru a nu fi probleme de compatibilitate.
Succes!

| luckyluke a răspuns:

Idee si exemplu : ai o placuta de 1gb si ii mai pui una de 512mb. Exista posibilitatea ca cea de 1gb sa se comporte ca si cea de 512 si sa ai performanta de 1 gb ( degeaba iti arata la informatii ca ai avea 1, 5 gb, o sa gandeasca tot la 1gb )
Parerea mea este sa iei inca o placuta egala cu cea/cele pe care le ai deja

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bun si asa dar mai bine iei un 1 gb RAM

| jUsTc00nF1rM a răspuns:

Ma ascultama pe mine ca ii mai bine sa iti iei de 1 gb de RAM eu am 1. 93 Ram dar na tu ia-ti cat te tine buzunaruwinking