| stefanflorin92 a întrebat:

Am un router Trendnet 150 Mbps cu o antena. Merge perfect dar nu sunt multumit de distanta la care emite semnalul adica cam 20-30 de m.
Intrebarea mea este, pot sa ii fac ceva sa emita la distanta mai mare?
Cineva mi-a spus ca sa il desfac si sa ii mai lipesc de firul de la antena un fir de cupru mai lung.
Voi ce spuneti?

5 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Wireless stii ce inseama?
fara fir happy
cui sa-i pui fire... tongue
daca vrei sa iti emita de o anumita distanta, si intr-o anumita directie este o smecherie, testata, care mie imi merge. pui in spatele lui foaie de staniol. intelegi cam ce spun? ii directionezi semnalul doar intr-un sens

| horia2012 a răspuns:

Daca antena router-ul se poate desface ea poate fi inlocuita cu ceva asemanator:
http://www.emag.ro/......EGL3TBBBM/

| PopAdrian a răspuns:

Salutare!
Daca doar atata emite, asa e el. Nu iti recomand sa te apuci sa il mesteresti, deoarece risti sa il trici cu totul. Totusi, daca pe cutia lui scrie ca emite pe o distana mai mare si nu e asa, poti da un telefon de unde l-ai cumparat si sa ceri informatii.

Eventual, poti achizitiona o antena pe care sa o atasezi router-ului si de obicei sporesc semnalul destul de binisor. Spor!

| tr3ig a răspuns:

Ciudat ca emite doar atat. de obicei bat la cel putin 100 de metrii, acum tu ce faci il ti in casa izolata cu polistiren si cu geamuri termopane, totul inchis ermetic si esti cu calcu afara si vrei sa iti bata la 100 de metrii? niciodata asta, el bate la 100 de metrii in aer liber, acum trebuie sa iei in calcu si obstacolelewinking