| DamianTPU a întrebat:

Ce spuneti? E bun router-ul asta?

Prinzi pe o distanta mare?

Merge repede?

Dau funda!

Link - http://www.mediagalaxy.ro/router-wireless-d-link-ac1200- dir-842-dual-band-300-867-mbps-wan-lan-negru

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu e bun deloc.Am avut modelul ăsta și mi-a dat chix în două luni.E drept că pentru utilizare ocazională e minunat, dar pentru utilizare zilnică sau să-l lași în priză 24/7 o să ai probleme. Dacă vrei un router ok recomand așa ceva:
http://www.cel.ro/......Cc1Nzwt-l/
sau ceva de calitate:
http://www.cel.ro/......yIzMjQr-l/
Linksys-urile sunt produse cisco, care se știe că sunt cei mai buni la echipamente de comunicații profesionale, iar submarca Linksys fiind destinată în special uzului casnic nu industrial sau profesional/buisness.Succes

| DryIce a răspuns:

E frumos, are 4 antene de +5db. Asta inseamna ca transmite semnal la maxim 100 metri (daca sunt multe obstacole/pereti in fata lui). Dat fiind ca are 4 antene are putere de penetrare foarte mare, daca il pui in pivnita vei prinde semnal din pod cu 5 linii la el. Daca il pui afara transmite semnal la 1km pe 1 linie si stabil (depinde de interferente). La pretul asta e super ieftin la ce calitate e routerul. Eu zic ca merita.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Daca il cumperi, are el in setari cate putere % sa dea. Degeaba e pe low power si te plangi ca nu transmite la distanta. In browser intrii in router cu 192.168.1.1 si in setari cauti power range si dai maxim la toate. Multi se plang de routere si adaptoare inclusiv antena din laptop da nu au habar ca in setari se poate da mai tare sau mai incet xD

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Chestia e ca trebuie sa intelegi ce inseamna transmitator (router) si receptor (laptop/telefon/etc). Degeaba maresti tare transmitatorul daca la receptor nu faci nimica. Tu ai antena de laptop (sa zicem) si routerul e de foarte mare putere, e ca si cand ai avea adaptor usb la laptop (de 1 megawatt) si router varza. Abia cand le ai pe ambele poti zice ca ai putere de semnal, atunci si doar atunci creste distanta. Practic transmiti puternic si receptionezi puternic. Se stie ca laptopul are o antena interna varza. Eu cu adaptor usb wifi cu 2 antene prind inca de la vecini pe 3 linii la 200 metrii. Bine am si antene de +8db da in fine.
Cumpara asta cu 100 lei si nu mai conteaza ce router ai, prinzi la 1 km (cu antele standard de +5db si 2km daca pui antene de +8db) :
http://infocentercraiova.ro/......00x600.jpg

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Era frumos sa ne lase cu adaptoare mai mari de 1000 mW, da legea europeana interzice folosirea puterii mai mari de 1k ca cica radiaza si murim. Care e adevarat, inchipuieti parabolicele mari de pe blocuri daca stai in fata lor te radiaza, la fel si cu astea. Da bine 1000 mW cu antena de +8db omni merge la 2km (in conditii optime).

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Uite la 50 euro este antena usb de exterior care bate la 6 km... who needs router?! se pare ca nu antena conteaza, ci puterea amplificatorului/adaptorului intern -_-
http://www.cdiscount.com/......97516.html

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Are 5800 mw amplificator lol, fata de 1000 ce sa mai zic. Inchipuieti ca routerul ce vrei tu sa cumperi are vreo 200 mw numai. Cat e de la 200 la 5800 si sunt altele mult mai mari. Uita-te pe net world record wifi.