| alinrabulea a întrebat:

Am urmatoarele componente in calculator:
CPU: Intel Core 2 Duo e8400 3 GHz
Placa video: nVidia GeForce GT 620 1 GB
Placa de baza: Hewlett-Packard 3048h
HDD:Seagate ST3250318AS 232 GB
4 GB RAM
Cu temperaturile stau foarte bine: in folosire intensa, temperatura nu urca peste 43-44 grade Celsius la procesor si la placa video.
Recent am luat placa video si vreau sa ii fac un Overclock; am sursa de 320W si vreau sa stiu daca imi va duce sursa la un OC si daca da, cam cat de mare?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu recomand asa ceva

| flixbuster a răspuns:

E cam neclar: la ce vrei sa faci overclock? La placa video noua? La cea veche? La procesor?

Sfat: nu face overclock, nu merita. Daca totusi insisti, pregateste-te (mental, financiar) pentru varianta in care strici componenta overclock-ata.

| JackR a răspuns:

Ce vrei tu sa faci este ca si cum ai incerca sa tunezi un Trabant. Adica, nu conteaza ce OC vrei sa-i faci tot prost o sa mearga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar acea sursa nu tine overclock, poate doar unul mic dar diferentele sunt nesemnificative.

| Ironwin a răspuns:

Sursa daca este de incredere (adica macar certificare bronz) probabil ca o sa tina, problema este ca placa video este slaba si nu suporta un overclock decent, probabil ca daca vrei sa cresti peste 2-5% o sa crape, iar cu 2 % in plus nu o sa vezi vreo diferenta in jocuri. Ramai asa cu el si cand mai strangi ceva bani schimba tot, inclusiv procesorul. Bafta.