| ghostkid a întrebat:

Am virusi cred! de la svchost. exe. Asta imi apare cand duc cursorul pe svchost. exe > http://imageshack.us/photo/my-images/26/catsssslv.jpg/ <
iar asta cand deschid PC'ul > http://imageshack.us/photo/my-images/823/mbrr.jpg/ < Mentionez ca nu pot sterge svchost. exe! Am scanat cu Malware Bytes Anti Malware si mi-a gasit virusu am dat sa sterg si totul a decurs bine.Am dat un rr si iar a aparut. nu stiu ce sa mai fac va rog ajutati-ma. Funda! + VOT.

2 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Acel virus a infectat MBR-ul adica o mica particica din Hard disk care nu poate fi usor devirusata sau stearsa deoarece acolo este informatia ce stie cum ai tu aranjate datele pe hard (partitiile).
Pentru a scapa de el ori folosesti un antivirus mai bun gen symantec, kaspersky... etc sau butezi cu un cd/dvd pe care ai un soft ca partition table, sau orice alt soft ce stie sa refaca MBR-ul.
http://www.tutorialepc.ro

| Andrei7520152 a răspuns:

Am avut o problema asemanatoare cu svchost. mie imi infecta toate programele. Atunci cand deschideam oricare program, svchost, in loc sa deschida programu, imi facea nspe mii de copii in folderul 'temp' (din Local Settings, nu cel din /Windows/). imediat svchost imi infecta fiecare program din calc, si nu puteam rula nimic. la dracul, nici nu puteam dezinstala programele infectate, pentru ca si unninstall este si el un executabil si doar se autoreplica cu miile in 'temp'. Daca mai patesti, formateaza'ti tot HDDul, salveazati DOAR fisierele multimedia (filme, imagini ISO, poze, whatever); nu salva vreaun executabil de pe hard (nici macar o instalare), pentru ca daca o rulezi pe un xp proaspat instalat o sa-ti infecteze tot sistemul din nou. Virusul nu pare sa infecteze fisiere multimedia sau programe xp standard (ex: windows media player). A trebuit sa reinstalez xp-ul de cateva ori pana sa ma prind de faza