| c0pil1n a întrebat:

Am windows 10 64 bit pro.
Problema este la sunet.
Pur si simplu sacadeaza sunetul in jocuri si am si drop frame.
Daca dezactivez sunetul jocul se misca perfect.
Ce driver audio recomandati pentru un windows 10 pro? Ca sa nu se mai blocheze sunetul si sa am drop frame.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Atunci cauta driver pentru Realtek ALC 887, caci intamplator, chiar acesta este chipul de sunet.

Vezi pagina 7 sus din manual.

https://dlcdnets.asus.com/......V2_WEB.pdf

Uite si driverul, (pentru Downloadul propriuzis, apesi butonul verde)
win7_win8_win81_win10_r282.exe

https://www.realtek.cz/......64bit.html

Daca nu merge cu 2.82, incearca pe rand si 2.81, 2.80, si R2.79, bineinteles, dupa ce dezinstalezi driverul instalat deja.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai zice si ce placa de sunet ai... sau vrei sa ghicim?

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu cum sa gasesc numele placii audio. Pot scana cu ceva program?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Factura de achizitie? big grin Poti si scana. AIDA64

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci am dat sa scanez cu aida si uite rezultatul. Nu stiu exact care este dar le pun pe toate aici si imi zici care e.
ID Hardware PCI\VEN_1002&DEV_AAF0&SUBSYS_AAF01DA2&REV_00
Descriere dispozitiv AMD Ellesmere - High Definition Audio Controller
Dispozitiv Identificator Descriere dispozitiv
mixer.0 0001 0068 Speakers (Realtek High Definiti

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Audio Adapter: Intel Kaby Lake - High Definition Audio / cAVS (Audio, Voice, Speech) [A0]

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Din cate vad, ai o ciudatenie mare acolo.
Procesor Intel, si controller de la AMD...

Eu zic sa incerci cu Hwinfo si notezi numele placii d sunet (al controlerului audio, ceva de genul RealTek ALC 887....etc )

Dar in primul rand incearca driverul de pe site-ul oficial al placii de baza.

https://www.asus.com/supportonly/prime%20h310m-r%20r2.0/HelpDesk_Download/

Alegi Windows 10 64-bit, si scoti
Realtek Audio Driver V6.0.9050.1 For Windows 10 64-bit.
57.48 MB

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Acel driver il am instalat acum, si imi face figuri la sunet

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

A mers?
Daca da, cu ce versiune?

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Acum instalez 2.80. 2.82, 2.81 nu au mers

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

2.79 ar trebui sa mearga in cel mai rau caz,
2.78 nu prea mai are rost sa incerci daca nu merge niciunul pana acolo.
Dezinstaleaza mereu driverul actual, si ai putea incerca sa si cureti registrii cu CCleaner.
Doar asa ai garantia ca nu se intampla un conflict de drivere.

| c0pil1n explică (pentru NLS):

2.80 functioneaza. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru c0pil1n):

Magic! Mama lor de drivere... am avut si eu probleme similare, am sfarsit prin a dezactiva USB 2-urile de pe placa de baza. sad