| DenisIonut01 a întrebat:

Am windows 7 dar nu imi suporta tema aero (transparent) si mai mult pentru aia am instalat win 7 imi puteti da ceva care sa fac aero sau transparent macar? (am cautat toata ziua).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spunea și Jaje, Aero nu rulează pe ediția Starter. Chiar și pe Home Basic. Așadar ai nevoie de una dintre edițiile Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate. Bănuiesc că majoritatea instalați Ultimate(de pe net).
Păi bănuiesc că n-ai instalat încă driver-ul (WDDM) plăcii video. Pe acesta îl descarci mai întâi de pe site-ul oficial al producătorului: AMD/ATI, NVIDIA, INTEL...
După ce instalezi driverul te duci la Personalization(click dreapta pe Desktop-->Personalize-->alegi o temă Aero). Dacă nici așa nu va merge atunci vezi că tot în fereastra asta ai mai jos un link de genul: Troubleshoot problems with Aero effects. Dai click acolo și după ce-ți analizează PC-ul îți spune dacă are sau nu o soluție.

Trebuie de asemenea să iei la cunoștință faptul că Aero depinde exclusiv de placa video, pentru că toate acele efecte sunt randate prin GPU, procesorul plăcii video, acesta fiind mult mai rapid ca CPU-ul la calcule ce țin de grafică, animații etc.
Dar GPU-ul trebuie să suporte DirectX 9 și Pixel Shader 2.0

Adică minimum seria ATI Radeon 9500, seria FX 5x00 de la NVIDIA, iar la Intel cred că minimum GMA 950. Cu seriile astea merge sigur 965, 3150, x3100, x4500.

2 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Ce windows 7 ai? daca STARTER nu iti merge, este singurul care nu dispune de aero.

| traceurpkvictor a răspuns:

Salut!
1. Daca ai prima versiune de Windows 7 nu are aero ea.
2. Este de la placa video. Ori nu ai un driver pentru Windows 7 sau Vista ori este prea mica (ea) placa si nu suporta aero. Trebuie sa aiba peste 250 Mb ca sa mearga!