| CapitanuSemafor a întrebat:

Am Windows 7 Ultimate. Am un AMD Phenom II X4 955 iar cand dau sleep, se stinge monitorul dar unitatea continua sa functioneze, coolerul se invarte etc.
Al doilea PC, cu Intel Pentium Dual-Core E5200, cand il pun in sleep se opreste, liniste.
Iar fostul meu PC din 2003, cu un AMD Athlon 1.66 Ghz, in stand by, continua sa mearga.
Ca sa primesc o confirmare... E din cauza procesoarelor AMD de nu se opresc complet? Nu?

6 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Am si eu un AMD Phenom II X4 955 dar mie mi se stinge complet cand il pun pe sleep... poate e din cauza windowsului sau ai conectat cumva gresit cooleru(nu prea cred)

| CapitanuSemafor explică:

Sursa am folosit-o si pe vechiul calculator Intel si se punea in stand by in liniste si cu XP si cu Win 7... e un Rasurbo de 650w

| Gabriel892 a răspuns:

La fiecare sistem de operare sleep si hibernate au diferite functii cel mai bine foloseste hibernate dureaza mai mult timp pana isi revine dar nu mai consuma energie deloc in sleep mode isi revine imediat dar consumul de energie aproximativ este de 60% din total depinde de cat timp nu o sa mai folosesti pc-ul mai putin,sleep, mai mult, hibernate

| terorvlad a răspuns:

E perfect normal

| username a răspuns:

Problema care o ai tu cred ca este din cauza sursei in nici un caz din cauza procesorului.
Spune ce sursa ai.
In stand by PC-ul nu e oprit in totalitate, consuma putin energie si porneste mult mai rapid. Cand e in hibernare acesta se opreste si nu consuma energie (un fel de shut down, dar nu la fel de complex).

| username a răspuns:

Eu am tot un AMD Phenom II x3 si se opreste linistit.
Poate sa fie si problema de la windows, sa aiba el ceva.