| pmarius6 a întrebat:

Am o problema la PC. Azi am pus un procesor nou si de atunci coolerul se invarte mai rapid decat o facea inainte. Precizez ca am pus pasta termoconductoate, iar temperatura procesorului ramane constant la 36 grade. Asta nu ar fi o mare problema (ca e mai galagios PC-ul)... problema mai grava e ca nu se inchida calculatorul. II dau "Shut down", apare pe monitor ca PC-ul s-ar inchide, dar in ultima faza cand ar trebui sa se opreasca de tot, coolerul si sursa continua sa functioneze. Mai mult, apas degeaba pe butonul de pornire, parca nici nu ar functiona. Sunt nevoit sa opresc si repornesc alimentarea din priza ca sa pot porni iar PC.
Asa arata pc-ul meu acum: windows 7 pe 32 biti, procesor pentium dual core 2.7 GHz (cel nou/instalat azi), 4 GB rami, sursa de 230W scrie pe spate; restul nu cred ca conteaza. Iar pana azi am avut procesor Intel Celeron D 3.2 GHz (single core) si nu am avut nicio problema.

Acum intrebarile: 1. De ce nu s-a inchis de tot PC-ul?
2. Oare se rezolva problema daca imi iau un windows 7 pe 64 biti?

Alte precizari: de fiecare data cand deschideam pc-ul imi aparea ceva pe ecran (inainte de pornirea sistemului) in care scria ca s-a gasit un nou procesor... am pasat F1 (resume). trebuia sa fac altceva?

Răspuns Câştigător
| Lynnfield a răspuns:

Eroarea este la events, adica evenimente petrecute, e normal sa iti apara asa deoarece ai schimbat procesorul iar windows-ul nu are driver pentru noul procesor, se instaleaza automat dupa primul restart iar eroarea iti ramane in BIOS la event, nu incurca cu nimic eroarea " Processor microcode load error" poti sa ii dai clear event log si scapi de ea de tot.
Daca procesorul nu este compatibil cu versiunea de BIOS sau placa de baza PC-ul nu va porni deloc, atat timp cat porneste procesorul functioneaza perfect.

4 răspunsuri:
| Lynnfield a răspuns:

Daca ai o alta sursa schimb-o daca nu probeaz-o mai intai astfel: scoti mufa de alimentare 20/24 pini de pe placa de baza si pui un conector pe firul verde si unul negru (faci scurt intre ele) dupa ce porneste sursa scoti conectorul daca atunci cand scoti conectorul sursa nu se opreste inseamna ca ea este problema.
http://videotutorial.ro/......-hardware/

| pmarius6 explică (pentru Lynnfield):

Am sa incerc si ce ai zis tu. Pana atunci am mai descoperit ceva.
Am gasit in bios la Event diverse erori. Iar erorile care au aparut dupa ce am pus noul procesor zic asa: Processor microcode load error...

| pmarius6 explică (pentru Lynnfield):

Procesorul porneste, faza e ca nu functioneaza PC_ul corect. De inchis nu se mai inchide, coolerul face ca naiba degeaba pentru ca radiatorul si procesorul sunt reci. Oare rezolv toata treaba printr-un update de BIOS?

Am cautat mai amanuntit ce procesoare suporta placa mea de baza si am descoperit ca nu suporta procesorul. Dar atunci de ce se deschide?

| pmarius6 explică (pentru Lynnfield):

Am gasit acum pe net ca procesorul nu este suportat de PC, totusi acesta functioneaza. Oare daca merg cu calculatorul asa, adica cu un cooler galagios si cu oprire doar din priza, se poate strica ceva la el? Posibil placa de baza? procesorul nu cred pentru ca oricum merge la 35-36 grade mereu. Raspunsul asta mai astept si iti dau funda. mersi

| Lynnfield a răspuns (pentru pmarius6):

Eroarea este la events, adica evenimente petrecute, e normal sa iti apara asa deoarece ai schimbat procesorul iar windows-ul nu are driver pentru noul procesor, se instaleaza automat dupa primul restart iar eroarea iti ramane in BIOS la event, nu incurca cu nimic eroarea " Processor microcode load error" poti sa ii dai clear event log si scapi de ea de tot.
Daca procesorul nu este compatibil cu versiunea de BIOS sau placa de baza PC-ul nu va porni deloc, atat timp cat porneste procesorul functioneaza perfect.