| MariusMorse a întrebat:

AMD 7770 sau GTX 650
Sapphire AMD Radeon HD7770 1GB, DDR5, 128 de biti, 640 Stream procesors Frecventa procesor MHz 1000, Frecventa memorie MHz 4500, http://www.emag.ro/......ERT4KBBBM/
Sau
Gigabyte nVidia GeForce GTX650 2GB, DDR5, 128 de biti, 384 Cuda Cores, Frecventa procesor MHz 1058, Frecventa memorie MHz 5000, http://www.emag.ro/......EBYNKBBBM/
Ce ai alege si de ce?

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ca si performanta, 7770 e usor peste(in jocuri). Depinde ce vrei de la ea. Daca ai de gand sa ii dai cu photoshop/3ds/etc, mergi musai pe nVIDIA.
De ce radeon daca e de jocuri? Uita-te la viitoarea generatie de console, numai radeon si amd. Mai pe romaneste, in umratorii ani, jocurile o sa fie mai bine optimizate pnetru radeon decat pentru nVIDIA(acum existand un oarecare echilibru intre radeon si nVIDIA)

| MariusMorse explică (pentru sltlp):

Da stiu chestia cu photoshop, rendering s.a.m.d. Eu o vreau mai mult pentru jocuri. Insa pentru chestia cu console, echilibru, optimizare nu sunt intru-totu de acor, motiv? Nu stii cine ce scoate, ce noi tehnologii mai scot sau chiar si cine o da in bara... Nu stii "ce-ti rezerva viitorul", este greu s-a faci o afirmatie de genu asta

| DANI_1590 a răspuns:

AMD 7770 eu zic ca amd au avut mare succes cu seria 7000 in ceea ce priveste performanta

Răspuns utilizator avertizat
| MariusMorse explică:

Alex97114
Este o diferenta semnificativa intre placa ta si variante spre care m-am orientat eu...

| MariusMorse explică:

Problema mea cu cele doua placi au 2'ua diferente semnificative si anume:
AMD are 1 GB si 640 Stream Processors pe cand nVidia are 2GB si doar 384 Cuda Cores.
Nu ma pot hotara intre putere mai buna a procesorului grafic cu mai putina memorie, sau mai multa memorie dar procesoru grafic mai slab. Eu unu asa vad lucrurile, sa-ma corecteze cineva daca gresesc.

| alex97114 a răspuns:

Eu unul as alege gtx650 deoarece eu detin una asemanatoare si sunt foarte multumit de ea, ruleaza orice joc la high, filmele merg fara problema la 1080p.Eu unul iti recomand GTX650 acum depinde de tine
Eu detin https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/