| Ionut659 a întrebat:

AMD sau INTEL? Gaming+editare video.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In trecut Intel era cel mai bun. Acum lucrurile s-au schimbat.
Citeste si pe aici: https://mariuscucu.ro/diferenta-intre-amd-ryzen-intel/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Haha, pui intrebarea asta la inceputul lui 2021? Pai alegerea e simpla de tot: fie AMD, fie AMD, sau poate AMD.

| NLS a răspuns:

AMD, de la Intel nu prea merita nimic in segmentul de mijloc si high end.

Mai ales daca e vorba de editare video, 5600X sau 5800X (in functie de buget) sunt ce trebuie, alaturi de chipsetul B550 (sau X570, daca bugetul e generos).

In ce program vei edita?
DaVinci Resolve de exemplu, are nevoie in acelasi timp de cat mai multe nuclee (pentru partea de editare) dar si de frecventa cat mai mare pe nucleu (pentru Fusion).
Combinatia perfecta ar fi 5900X.

| marinaru777 a răspuns:

Intel pentru ca stau mai bine la componente legate de coolere si placi video
Cauta ca a scris cineva acum 3 sau 4 zile laptop de gaming cooler placa video defect l a inlocuit si tot face zgomot. De 20 ani tot prostii fac astia de la AMD din cauza asta sunt si mai ieftine.Nu recomand AMD si nici laptopuri fusjitsu si Acer care le pocnesc placile de baza.