| Alexx7721 a întrebat:

As vrea sa imi "construiesc" un pc pentru gaming si editare. Dau funda celui ce ma ajuta cu o configuratie buna si stabila. (Prefer Intel)

21 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce gaming, ce editare, ce rezolutie? Daca nu ai inca un UPS, e MUSAI. Ce rezolutie are monitorul pe care il vei folosi cu sistemul?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexx7721):

Cat ai dat pe el? pe monitor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alexx7721):

Oh, magic. Au o imagine super alea, dar latenta cam mare. Perfecte pentru office/grafica/editare video, cam nasoale pentru gaming. Plus de asta, rezolutia e enorma si trebuie' o placa video de top ca sa ti-o duca in conditii ok. Nu mai suplimentezi bugetul cu vreo 2000 RON macar? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai ce naiba ii faci de 70 de milioane prietene laughing? eu cu 45 si pot juca la 1440p si el cu 50 nu poate? cam aiurea ori nu inteleg eu ceva

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde acuma si ce joci... Cam asa ceva as zice - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1011895/
Se poate renunta la i7 pentru un i5 si il schimbi cu un i7 seria a cincea cind apare. Placa de baza o sa suporte Broadwell fara probleme.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca-li-ta-te. Daca faci editare/randari si alte munci unde e important ca sansele sa iti crape ceva sa tinda spre zero nu te uiti la componentele cu cel mai bun raport performanta/pret, ci te uiti la alea care au garantia cit mai lunga si specificatiile cit mai spre enterprise. De aia am eu acuma sursa de ~6 mil (7 ani garantie, certificare platinum) si hard din clasa Enterprise cu certificare 24/7, 800.000 de ore MTTF si 128 MB buffer. Ca sa stau cit mai linistit ca imi pot face treaba cu calculatorul ala, nu ca sa ma dau mare. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Explica-mi ceva. acel procesor nu face OK. dar daca am citit eu bine pe net, pe placa de vaza daca e un anumit "Z" inseamna ca placa aia de baza e buna pentru OK. am inteles eu gresit?

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e procesor blocat. K-urile se pot overcloca pe orice placa de baza in principiu, dar sint recomandate cele cu chipset Z87 sau Z97 ca deh, mofturi. Daca vrei sa faci un overclock moderat fara sa rupi recordurile, faci asta si cu un B85 fara probleme. Sau un H97, ca sa fie compatibila placa cu Broadwell.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexx7721):

Wow laughing. si eu am de gand sa cumpar un monitor in 1440p dar acum cu sarbatorile astea nu pot pune bani deoparte. poate la anul. oricum, sa il stapanesti sanatos.
sunt curios totusi. la 27 de inch tu stai langa el sau in pat sau canapea? tv meu ca are 32 de inch nu pot sta langa el, si 27 nu e mare diferenta, nu cred ca poti sta ca la un monitor la birou.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexx7721):

O sa orbesti daca stai cu ochii aproape de el asa laughing. una e langa, alta e pe o canapea la distanta.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai calm, e 27 nu 40. Nu orbeste, dar il doare gitul de cit se uita de la un colt la altul...winking

| Jipa95 a răspuns:

Salutare. uite ce iti recomand : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1011542/
SSD-ul si unitatea optica ramane la alegerea ta, nu sunt intocmai necesare. Daca ai nevoie de spatiu de stocare mai mare de 1TB, eu iti scot ssd-ul si iti pun un HDD mai mare. In rest pc-ul este gata de randare, editare video, foto, gaming.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai spune si un buget inainte, ca asa toata lumea poate sa iti faca pc de 60 de milioane si tu poate nu ai nici 20.

Răspuns utilizator avertizat
| eliminator a răspuns:

Daca vrei editare iti recomand(daca ai bani de cheltuit):

Intel core i-5 4210H 2.90-3.50 GHz
RAM: daca vrei asa mult editare ia-ti 16GB
Video: Minim GTX 650 (eu am versiunea de la MSI cu 2GB DDR5)
P.S.: NU ITI LUA GXT 750! Daca compari bine poti sa iti dai seama ca 650 este superior!
P.S.S.: NU ITI LUA NIMIC DE LA AMD! SE INCALZESTE REPEDE SI ESTE INFERIOR FATA DE INTEL SI NVIDIA!