| HumptyBumpty a întrebat:

As dori sa cumpar niste componente online pentru pc, poate chiar sa il refac tot de la inceput, doar sa inlocuiesc componentele. In legatura cu fiecare componenta, procesor, placa video si cea de baza, ramii si altele, toate presupun ca trebuie sa fie compatibile unele cu altele, deci, la ce ar trebuie sa ma uit, sa fiu atent? Daca exista si ceva site-uri, cu ceva informatii. Multumesc.

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca spui si suma de care dispui de un upgrade si componentele actuale din pc-ul tau, te ajut eu cu o recomandare.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| DeyCj a răspuns:

Uite un magazin de unde turma nu cumpără și este mult pestte pomii lăudați în gen Pc garage sau E-mag unde îți percepe taxă de asamblare sistem între 50 și 100 ron, la Vexio, alias eurosft computers acest serviciu este gratis, deci practic cei 50 ron dați pe manopera de asamblare îi scutești. Oricum taxele de livrare pe un sistem complet sunt de 40 ron maxim.
Dacă vrei doar componente, recomand să te orientezi spre cele noi.Așa știi precis că beneficizi de granație 2 ani minim, și în caz că sunt defecte(caz unu la 1 milion) se pot returna și înlocui automat cu cost de exediare 0.Succes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa pornesti cu placa de baza. Cel mai nou si cautat socket este LGA1150. Deasemenea trebuie sa urmaresti ca ea sa aiba tot felul de sloturi PCI-e si si daca se poate si sloturi PCI simple.
Dupa ce ai ales placa de baza trebuie ales procesorul. Pe net (pe siteul mama al placii de baza) gasesti caracteristicile placii de baza. Acolo spune ce procesoare sunt compatibile. Trebuie sa aiba acelasi socket cu placa de baza, deci 1150. Uneori poti fi atent si la FSB dar daca scrie ca este compatibil cu placa nu trebuie sa te mai uiti. Placa video are slot PCI-e in ziua de azi deci prea mare atentie nu trebuie sa-i dam din acest punct de vedere. Ea, insa, trebuie sa fie cat mai puternica. Unele siteuri spun ce placi sunt mai bune pentru gaming.
RAM-ii sau memoriile trebuie sa aiba capacitatea si frecventa suportate de placa de baza. Astfel, daca placa de baza suporta doar 4 Gb pe slot la fecventa de 1600 Mhz nu trebuie sa luam o memorie de 8 Gb la 2400 Mhz.
Sursa trebuie sa fie functie de cat consuma placa video, placa de baza, etc. O sursa buna are, in general, peste 600 W.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Asta este in cazul Intel dar este asemanator si la AMD.

| SouLIce a răspuns:

Iti poti face singur un sistem pe pcgarage.ro sau spune ce buget ai si iti fac eu unul

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Pe site-ul PC garaje poti sa iti faci ce fel de calculator doresti, e unul din cele mai bune site-uri.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!