| gherry a întrebat:

As dori sa cumpar un laptop cu Intel Core I5-11400H si RTX 3050. Credeti ca e ok configuratia?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sta binisor la capitolul racire, insa daca il vrei pentru jocuri, ar fi necesar si un cooler cu 4 ventilatoare.
Are si 2 sloturi de memorie, in caz ca te apuci vreodata de editare video, poti schimba memoria cu 2 placi de 16GB.

Eu l-as lua, chiar daca pare putin scump.
Ar fi doua modele putin mai ieftine pe PCGarage, dar au doar 8GB RAM.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pune un link cu laptopul.
Vrei sa il folosesti pentru jocuri, sau pentru editare, sau pentru altceva ce necesita putere bruta/grafica?
Atunci e perfect.
Pentru editare ar merge si ceva cu generatia 6000 de la AMD, au aparut de curand si sunt extrem de bune.

Daca din intamplare nu te joci (pe laptop cel putin),
pentru scoala, teme, proiecte de liceu, office, etc, se poate si mai ieftin.

| gherry explică (pentru NLS):

Am deja unul cu 5 ventilatoare. Mulțumesc

| NLS a răspuns (pentru gherry):

Sta binisor la capitolul racire, insa daca il vrei pentru jocuri, ar fi necesar si un cooler cu 4 ventilatoare.
Are si 2 sloturi de memorie, in caz ca te apuci vreodata de editare video, poti schimba memoria cu 2 placi de 16GB.

Eu l-as lua, chiar daca pare putin scump.
Ar fi doua modele putin mai ieftine pe PCGarage, dar au doar 8GB RAM.

| gabicoo a răspuns:

Pune un link cu laptopul!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu el. Dacă îl iei pentru browsing, Netflix și scris teme pentru acasă in Word, e mega-suficient.
Daca vrei pentru gaming sau alte aplicații mai complexe, s-ar putea să fie insuficient.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Nu ne-a spus exact toata configuratia dar si asa duce lejer jocuri de actualitate, nu pe modul EPIC sau mai stiu eu ce setari de inalta performanta au ultimile gaselnite dar pe un low-medium duce titluri noi.
RTX nu sunt chinezarii de 2 lei sunt placi capabile, ok nu e modelul de varf RTX 3090 sau care e ultimul, dar oricum e ok

| Andrei0003 a răspuns:

Da, cum a zis și MasterMishu, poate să depindă. Dacă îl vrei doar pentru vizionat conținut, lucrat în office, e prea mult. Pentru gaming, e mai mult decât suficient ținând cont că nu e foarte scumpă configurația.