| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi cumpar un calculator nou doar ca nu stiu cum sa vad diferenta intre PC-uri.
Habar n-am cum sa imi dau seama cat de bun este un CPU, RAM sau alte lucruri.
Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| Kefry a răspuns:

Un pc este alcătuit din: placă de bază, RAM, CPU, GPU, sursă și carcasă.
Pentru un pc decent Îți recomand 4gb de ram(1600mhz), ca procesor mergi pe un Intel i3(sunt bune cele de la Intel), ca placă de bază ia una de la Gigabyte că sunt extraordinare, la placa video(GPU) depinde ce vrei să faci, jocuri sau altele. Sunt bune cele de la nVidia. Sursa este importantă că dă energie electrică tuturor componentelor. Îți recomand o sursă de la producători cu renume(corsair, superflow nu prea cunosc bine numele). Carcasa o alegi în funcție de placa de bază. Dacă este ATX sau micro ATX.
Succes!

| NoxBox a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti la componente..depinde si de de suma ta de bani. vrei de gaming?
Daca imi spui suma de bani stiu un forum in care anumite persoane specializate iti comfigureaza un PC complet

| AlexDFY a răspuns:

Spune mi ce buget ai, dar uite aici cateva pc uri
2300 lei- http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2342226/
2500 lei- http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2240710/
3600 lei- http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2342970/
Pot sa fac si mai ieftin
1600lei- http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2330634/
Ultimul nu e cine stie ce, poti duce jocurile care au aparut pana in 2014 cat de cat decent, dar nu il recomand, cel mai bine strangi cat mai multi bani.Intr un pc, cea mai importanta piesa, e placa video, apoi procesorul.Un pc de gaming trebuie sa aiba minim 8 gb ram.Carcasa, atat timp cat ai o placa video cu maxim 2 ventilatoare, o placa minitower, este de ajuns.Pe placa de baza se pune procesorul, ramii, si placa video.Placa de baza trebuie sa fie compatibila cu procesorul si ramii, nu poti alege orice placa de baza.Sursa trimite curent pieselor.Aceasta trebuie sa aiba minim 4 protectii, ca sa nu pocneasca, si indicat 6 protectii. (150-200 lei).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa lasam prostiile deoparte. Citi bani ai?

| ardei795 a răspuns:

Cpu e procesorul. De obicei in ordinea asta, de la cele mai proaste la cele mai bune sunt cele de la Intel, adica celeron, pentium, i3, i5, i7. La procesoarele cu i, conteaza generatia mult, cele cu i de pe piata sunt 4xxx, 6xxx si 7xxx. 4 e cea mai proasta, apoi vine 6 si apoi 7.
Mai sunt si procesoarele amd, despre ele nu prea stiu ce sa spun, nu stiu sa le ordonez laughing
Gpu e placa video. Aici daca vrei de gaming, poti sa iei.
La ram conteaza capacitatea, mai putin frecventa (mhz) si generatia (ddr3 sau 4). Daca folosesti pc-ul pentru business ajung 4, daca e pentru gaming, atunci ajung 8. In niciun caz 2, decat daca il folosesti pentru lucruri foarte simple.
La placa de baza nu stiu sa fac instructajul.
La hard disk, nu ai prea multe variante. Nu e prea important, de fapt. Poti sa iti iei si cel mai ieftin, de 200 de lei. Important e ca stocheaza laughing
Sursa trebuie sa aiba certificare macar 80+, daca nu, 80+ bronze. Asta ar fi cam 150-200 de lei.
O carcasa trebuie sa aiba ventilatoare. Recomand una cu sursa pozitionata jos, nu sus.
Sistemele brand nu sunt bune si trebuie sa si platesti mult. Mai bine intrebi pe un forum de la pcgarage, ei te vor ajuta mai bine decat am facut-o eu big grin Spui ce ai nevoie, bugetul pe care il ai si iti vor face un wishlist. Forumul se numeste mygarage.

Bula
| Bula a răspuns:

Prima data ia-ti un calculator ieftin sau cadou de la cineva care-si cumpara "ultimul racnet" de pe piata.
Invata cat mai mult sa lucrezi cu el.
Iar cand vei avea suficiente cunostinte si experienta, vei sti si tu ce ai nevoie si cati bani iti merita sa investesti in el.

E ca si cu masinile: un incepator sa exerseze pe o "rabla", la care eventualele daune nu sunt costisitoare.