| Aly11316 a întrebat:

As vrea o părere despre acest laptop

https://altex.ro/......AP3A8Z8EA/

Este ok la acești bani? Procesor... Windows 10 home(care e diferența dintre Windows 10 și Windows 10 home?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Stai deoparte de procesorul acela, si de orice procesor ce are doar 2 nuclee.
Nu mai suntem in 2008.

Singura varianta de pe Altex cat de cat ok pe la banii acestia ar fi

https://altex.ro/......1W000HJPB/

Dar si acesta are alte neajunsuri (are un slot de ram, si o alta placa de 4 GB e sudata de placa de baza. Teoretic, poti vinde placa de 4GB din slot, si sa o inlocuiesti cu una de 8, dar pierzi Dual Channel, foarte important pentru AMD si pentru APU in general).
In plus, are ecranul doar de 14 inch.
Si nu vine cu Windows.

Insa pentru a avea o performanta ok, ai nevoie de 4 nuclee cu frecventa decenta, si alte laptopuri la pret apropiat nu vin cu asa ceva.
Urmatorul laptop care merita cumparat in afara de acesta, costa 2200 RON, si acela nu vine cu RAM sudat de placa de baza, are si 15 inch, dar nici acela nu vine cu Windows.
Uite-l:
https://www.pcgarage.ro/......sh-silver/

Daca ai un alt laptop si un stick de 8GB liber,
sau poti merge la un vecin /ruda/coleg
te pot ajuta sa il instalezi intr-o seara, prin Discord.

Kitul de instalare se ia direct de pe site-ul oficial Microsoft, cu ajutorul utilitarului MediaCreationTool, pe care il descarci daca apesi pe "Download Tool now"

https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

Il poti pune pe stick fie direct din acel utilitar,
fie descarci imaginea ISO in calculator/laptop, apoi o scrii pe stick folosind utilitarul gratuit RUFUS (il gasesti pe net, daca scrii "rufus ie").

Windows 10 este tot Windows Home, dar au omis sa ii scrie numele complet.
Cele 2 versiuni destinate utilizatorilor obisnuiti se numesc Windows 10 Home
(sau Home poate lipsi, cum ai vazut si tu)
si Windows 10 Pro.

Singura functie utila pe care o are varianta Pro, este posibilitatea de a opri Auto-Updates.
De celelalte functii garantat nu ai nevoie.

| SharpEagle a răspuns (pentru NLS):

Atentie, @NLS, are 2 cores, dar 4 threads (hyperthreading). Evident, merita alte modele, dar e vorba de ce ar fi gasit "la aceeasi bani". Pare-se ca nimic mai bun. Punctajul lui Intel Gold 7505 e peste cele din liga lui de pe piata de laptops, adica cele cu 4 threads.
Ideal ar fi sa mai puna 2-300 lei si sa ia ceva mai cu cai putere, dar numai daca isi permite. Altfel, e ok in banii respectivi.

| SharpEagle a răspuns (pentru SharpEagle):

PS: si contine in pret o licenta de Windows 10 Home. Varianta celalata, propusa de tine e...mai indezirabila.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E un preț de pornire ca la orice laptop, mai ieftin probabil nu găsești. Merge și el...

| gabicoo a răspuns:

Slăbuț!

| VoidEternal a răspuns:

E ok la banii ăștia dar eu m-aș orienta macar la un I3. Pentium gold e cumva echivalentul vechiului Celeron, versiunea de buget a procesoarelor Pentium mai noi.

Variantele de Windows sunt pro și home, daca nu se precizează probabil e vorba de home. De versiunea pro ai nevoie doar daca vrei sa folosești remote desktop connection, workgroups și altele de felul asta. Daca nu îl folosești într-o rețea complexă cu alte pc-uri nu ai nevoie de pro.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VoidEternal):

Asa am zis si eu dar e destul de tare acest pentium gold. Conform technical city e mai tare ca i3-4005u ( gen 4 e cam veche...) daca alege un i3 sa fie gen 8 minim
Nu mi place ca are ssd doar 256 ( gasesti de 512 la 230 lei), dar e ok

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupunând că se orientează la laptopuri noi ma refeream clar la I3 de gen 10 sau 11.

| slayer09 a răspuns (pentru VoidEternal):

Procesorul asta bate un i3-10110U, nu cu mult dar e mai bun pentium goldul asta, fata de celeroane.

| Brizbriz a răspuns:

Pretul este destul de FOARTE BUN
https://www.emag.ro/......D2XHFJMBM/
una mie si ceva de lei in plus

windows 10 nu exista, decat ca generalizare
toate windows-urile au un "tip" de windows home, pro, enterprise, etc.
https://computing.which.co.uk/......t-for-you-
home e cel mai de baza, dar, merg binemerci jocuri, filme samd

| Superior a răspuns:

Foarte slab procesorul... mergi pe Ryzen.
https://altex.ro/......5DABQ1245/
Ideal ar fi sa maresti bugetul la macar 2500 lei...

| SharpEagle a răspuns:

Daca e iesit in 2021, s-ar putea sa nu fie chiar praf procesorul.

https://www.cpubenchmark.net/......3722vs3573

| SharpEagle a răspuns:

Deci, reconsider, pare ok. Comparativ cu celelalte la pret similar (cu I3 sau Ryzen), ar avea 4GB in plus de RAM. Nu e clar ce tip de SDD este, daca NVME PCIe sau M2.
Sa n-aiba alte hibe, el ca model, asta-i treaba...
Aici e fisa de la HP (nu-mi dau seama de anul modelului): https://support.hp.com/ca-en/document/c07985427