| Dominicc a întrebat:

As vrea sa imi achizitionez pe viitor un netbook/minileptop (tot aia e).
Ce ziceti? se merita? Am vazut ca multe nu au pentru inserare discuuri (dvd, cd) ci doar usb, net, audio, monitor.
am gasit unu cu descrierile astea.

Procesor

Tehnologie procesor:

45 nm

Familie:

Intel® AtomTM

Model procesor:

N270

Frecventa procesor:

1600 MHz

FSB:

533 MHz

Cache:

512 KB

Producator:

Intel

Display

Diagonala:

10 inch

Rezolutie:

1024 x 600

Tehnologie display:

LED LCD

Memorie

Capacitate memorie:

1 GB

Memorie maxima:

2 GB

Tip memorie:

DDR2

Frecventa:

Nr sloturi/sloturi ocupate:

1/1

Hard Disk

Tip Hard Disk:

SATA

Capacitate:

160 GB

Placa Video

Chipset video:

Intel GMA 950

Producator chipset:

Intel

Tip memorie video:

Integrata

Multimedia

Audio:

Difuzoare stereo
HD Audio (Mini-RCA)

Camera WEB:

1.3MP

Cititor de carduri:

Da

Porturi

VGA:

Microfon:

Intrare audio:

USB 2.0:

RJ-45:

Comunicatii

Retea:

10/100

Wireless

802.11b/g

Bluetooth:

Da

Alimentare

Baterie:

Li Ion 6 Celule

Autonomie de lucru:

Pana la 5 ore

Altele

Greutate:

1.17 kg

Dimensiuni (W x D x H):

260 x 180 x 45.8

ce ziceti?

ca marime e mic rau? ca nu imi dau seama.

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Sunt prea mici ca sa mai incapa si un DVD-RW. Pana la urma la ce-ti trebuie? Oricum vin cu Windows preinstalat, au o partitie de recuperare Windows in caz ca se strica; chiar n-ai nevoie de dvd-rw. Plus ca se poate instala Windows(cel mai usor Windows 7) si de pe "stick"/usb flash drive.

Procesorul sa fie minim N450. N270 e mai vechi. N450 e putin mai performant, placa video e incorporata in el + ca e mai eficient din punctul de vedere al consumarii bateriei. Economisesti aproape 20% din energia bateriei.

Parerea mea e ca merita. Chiar si eu detin unul. Au inceput sa fie "la moda" in ultimul timpbig grin. Dar nu din cauza ca de smechere ce sunttongue, ci pur si simplu sunt foarte foarte bune, destul de performante, ultraportabile, autonomie mare, mult mai utile decat notebook-urile mari de 15-18 inchi. Pun pariu ca 80% din populatia Romaniei s-ar descurca de minune cu un netbook. Prea multi arunca bani aiurea pe laptop-uri maritongue, mai ales ce greseli enorme fac cei care cica isi cumpara laptop de gamingtongue. Mai bine cumperi un desktop de 15 milioane(destul de bun pentru jocurile noi), mai dai 12 pe un netbook -->si rezulta notebook-ul de 15 inchi care cica e bun la gaming...pe naibatongue

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine este bun, diagonala este de 25, 4 cm(1 inch=2, 54 cm). Numai bine!