| AllNone a întrebat:

As vrea sa imi instalez windows 7 pe 64 bit. Daca il instalez, se sterg toate programele? Credeti ca ingreuneaza PC-ul in vreau-n fel? Mentionez ca am laptop Asus de model ceva mai vechi! Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

7 răspunsuri:
| Axattys a răspuns:

Mai intai trebuie sa-ti salvezi tot ce ai nevoie pe un hard disk sau mai bine pe un card si dupa poti sa-ti reinstalezi windows-ul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este necesar sa il cumperi ca TPU nu incurajeaza pirateria.

Da, se sterg programele, ca doar vei avea un sistem de operare nou.

Ingreuneaza PC ul daca nu ai minim 2GB de Ram conform cerintelor minime... dar daca iti instalezi un wind 64 biti inseamna ca ai peste 4GB Ram ca altfel nu are niciun sens

| AIeXxX a răspuns:

Poti sa salvezi "chestiile" tale in discul D sau E, sau oricare in afara de discul C.
Poti sa-ti salvezi fisierele dar Programele precum Microsoft office...etc. se vor sterge daca stau in discul C.
SPer ca-i inteles

| AllNone explică:

Http://m.emag.ro/......EXPS2BBBM/
Stiu ca e model vechi, s.m.a, dar credeti ca il ingreuneaza, ma refer la programe mai solicitante?

| ĄĿiŒ a răspuns:

De fiecare data cand mi-am schimbat windowsul si l-am dus la un specialist am fost intrebata daca vreau sa salvez ceva din el.Acum depinde si de modelul laptopului, cunosc pe cineva care nu poate instala un windows mai noi de xp din cauza modelului mai vechi de laptopwinking dar chiar daca acesta e mai vechi poti incerca, conteaza caracteristicile lui.

| horia2012 a răspuns:

Poti sa instalezi pe 64 biti fara probleme. Se sterg toate programele de pe partitia de instalare a Windows. Inainte de instalare cauta driverele pentru W7 si laptopul tau. Nu te baza pe programe care cauta si instaleaza automat drivere pentru ca s-ar putea sa ai surprize fiind un model mai vechi de laptop. Ingreuneaza PC-ul numai daca W7 se instaleaza cu erori.

| vladutcornel a răspuns:

Da, dacă (re)instalezi Windows, pierzi cam toate programele. Chiar dacă fișierele rămân, fiind puse în foldere speciale, programele nu vor mai putea fi folosite.
Salvează tot ce nu vrei să pierzi, ori pe partiție separată, ori pe stick USB, ori pe un HDD extern, apoi instalezi Windows de pe un DVD pe care l-ai cumpărat.
Se poate și descărca (legal) și scrie pe un DVD, dar tot ai nevoie de Product Key, așa că probabil e mai bine să îl cumperi cu totul.