| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am vrut sa intru in bios la mine in calc(nu am mai intrat pana acum niciodata)si ii dau pe Butonul Del ca sa intru in bios si imi scrie"Please enter CURRENT Pasword"si eu habar nu am care ar fi parola cum pot so aflu(precizez ca am 2003 Amibios American Megatrends INC)Stiu ca e destul de vechi funda

5 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Incearca sa-i dai direct Enter fara sa scrii nimic sau incearca 4 de zero si apoi enter, sau 5 de zero si apoi enter.Cine ti-a facut compul si-a batut joc de tine si ti-a parolat biosul la placa baza! Succes!

| Ronnix a răspuns:

Nu poti trece de parola BIOS-ului. Ori o sti, ori iti schimbi BIOS-ul.
Succes! happy

| Minks a răspuns:

Ce vrei sa faci in bios? Daca nu te pricepi mai bine nu umbla. Probabil parola aia e pusa cu un scop de cineva mai avizat (pentru a nu-si baga nasul cineva care nu stie despre ce e vorba) Daca vrei neaparat sa scapi de parola scoate bateria biosului - e o chestie rotunda care se distinge de celelalte componente de pe placa de baza) Bafta!

| Magnific a răspuns:

Mdea... pai ca sa scapi de aia. scoate bateria aia mica rotunda din calculator si bag-o inapoi in 5 min si dupa aia vezi daca mai apare eu asa am facut si o functionat.bafta

| stick a răspuns:

Nu ai cum sa o afli daca nu e pusa de tine, dar i-ti dau un sfat, scoapte unitatea din priza, desfa capacul, scoate bateria de bios(e aia mica si plata ca o moneda ce 10 bani) si lasa-l asa cam 5-10 minute apoi pune-o la loc si deschide pc-ul, acum o sa ceara sa setezi ora si data din bios si uite asa scapi de parola de bios, succes!