| Sclerozul a întrebat:

Astazi mi-a sarit o tasta de la laptop pentru ca am apasat mai tare, si nu stiu cum sa o mai bag la loc, am cautat daca e o clema pe undeva, dar nu gasesc.am citit si niste articole pe internet si sper sa nu ajung sa inlocuiesc laptopul, va rog sa ma ajutati!

2 răspunsuri:
| Incubus a răspuns:

O singura tasta nu se poate inlocui doar toata tastatura si crede-ma ca nu e ieftina deloc daca doar a sarit nu este mare lucru
nu stiu daca se aplica la toate leptopurile dar are 4 punte de sustinere (2 fixe si 2 glisante ),cautale ca le gasesti, sunt mici.
daca nu sti cauta pe cineva mai cu experienta si o pune la loc asta daca inca mai ai tasta respectiva(nu este greu o data ce intelegi prinderile)
e bine (e mai usor)sa detasezi fata butonului de scheletul butonului si sa il prinzi mai intai pe el (scheletul, sau sina sau cum vrei sa ii spui)ca dupa fata butonului se ataseaza prin simpla apasare dar scheletul trebuie bagat pe niste canale pe care altfel nu le vezi
sa mai ai grija si de faptul ca scheletul este compus din 3 parti care odata desprinse de fata se pot desface (sunt libere)si este mai greu de refacut 'structura' daca nu sti ce faci
sa ai grija sa nu il pui invers (scheletul),
va parea prins si stabil dar nu merge fata prinsa si nici nu va functiona corect
in mod sigur nu trebuie sa schimbi calcu dar stai linistit(a) ca nici sa cumperi alta tastatura...

| mariaWoW a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci sa vezi daca iti poate inlocuii doar tastatura la magazine unde se pot repara cum ar fi magazine speciale in calculatoare si accesorii unde sunt oamenii care te pot ajuta cu problma sau ceva de genul.Important e : o inlocuiesti, sa nu se ajunga la cumpararea unui nou laptop. Sper ca am ajutat.