| ionutz49 a întrebat:

Ati putea face un top al marcilor de telefoane mobile?
Si motivul pentru care l-ati clasificat in topul respectiv.

Răspuns Câştigător
| andrey910 a răspuns:

1. Iphone
2. HTC
3. Black Berry
4. Nokia
Pentru ca sunt asa numitele "Smartphones". Iphone-urile au propriul sistem de operare, HTC folosesc sistemul de operare Android (mai sunt si alte marci care folosesc acest sistem dar HTC - urile sunt cele mai bune) si Nokia are ca sistem de operare Sybian (un sitem ceva mai slab decat Android-ul).
Telefoanele care nu se incadreaza in categoria "smartphones" sunt cele care folosesc java (cel mai slab sistem de operare)
Am uitat de BlackBerry...si ele au propriul sistem de operare, dar nu stiu multe despre acest sistem.

3 răspunsuri:
| ionutz49 explică:

Ma Andrei c-am ai dreptate in tot dar, sincer pe Nokia il clasific putin mai departe de HTC.
Mie personal nu imi place symbianul de la Nokia nu vad nimic in el,
Mai bine decat Nokia sta Samsung, Sony Ericsson, zic in momentul de fata.
Nokia dupa mine face ce-a mai mare prostie ca nu scoate macar un telefon cu WM /Android...

| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

Poi, daca as fi sa aleg un telefon as alege unul dintre urmatoarele marci Nokia, Htc sau Blackberry... n-as putea sa le clasific. Mie acestea mi se par cele mai bune si poate pe un loc, totusi putin mai jos l-as pune si pe Samsung. Dar nu pot sa zic asa multe motive.Aceste marci au telefoane de calitate, cu tot pachetul bla bla bla blla... Dai funda?

| andrey910 a răspuns:

Asa e...sunt si telefoane mai bune ca Nokia (Galaxy S, Xperia X10) m-am referit ca in general Nokia face telefoane mai bune decat restul sau cel putin facea pentru ca mai toate marcile acum au inceput sa faca telefoane Android (dar au doar cateva modele cu Android, restul sunt java...la Nokia majoritatea au Symbian).