| Gameru a întrebat:

Auziti ma inteleg ca dual core are 2 nuclee si ca lucreaza in paralel si atunci pe care merge mai bine fifa 14 de ex.Pe un dualcore de 1. 8ghz sau un pentium 4 de 3.4 ghz.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Depinde ce dual-core e! Asa si i3 e dual-core. gen un laptop, la intamplare, sa zicem http://www.pcgarage.ro/......b-hd-4000/ e tot dual-core de 1.8 ghz, si iti dai seama ca p4 nu are nici o sansa(nu se ridica nici la 25% cred ). Oricum, in genral tind sa cred ca dual-core e mai performant, chiar de e el un dual-core mai vechi.

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Cu siguranta o sa iti mearga mai bine pe dual core.

Am un pc cu P4 la 2, 4 Ghz
si un laptop cu i3 la 2, 13 Ghz
restul specificatiilor sunt aproape identice
P4 de abia face fata

un benchmark test pe i3 totalizeaza cam 1800 de puncte. pentiumul meu la 2, 4 are 243.

P4-ul tau la 3, 4 are rating cam 400

| Gameru explică (pentru Danzell):

Eu am dual core

| Danzell a răspuns (pentru Gameru):

Am banuit dar ca dual core sunt mai multe versiuni.
la pentium 4 ai acelasi nume + 3 cifre +- o litera. dar au fiecare frecvente diferite.

la dual core sunt mult prea multe si nu stiu ce sa iti caut.

| Mihai1810 a răspuns:

Nu conteaza asa de mult frecventa conteaza tehnologia procesorului(pe cati nm e) generatia etc. Normal ar treui sa mearga mai bine pe cel dual-core dar depinde ce marca si ce model e. Oricum pe pentium 4 nu merge fifa 14 deoarece e vechi.

| Ionut_Ionut_1990 a răspuns:

Conteaza la ce frecventa iti lukreaza pc, daca ii Intel ar trebui sa-ti mearga, parare mea pe Intel la 3, 4 ghz