| anonim_4396 a întrebat:

Auziti TPU! Becul la ce mai ajuta in afara de lumina?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Becul cu incandescenta produce caldura cum au spus si colegii, dar daca sticla are o anumita culoare poti sa il folosesti sa te bronzezi. Sunt becuri incandescente cu oglinda care se folosesc in restaurante sa tina mincarea calda, sau mai multe becuri inc cu oglinda puse sub forma de panou sunt folosite la vopsitorii pentru uscarea rapida a unei zone vopsite a masinii max 1mp

4 răspunsuri:
| apocalipso1994 a răspuns:

Becul are un singur scop, sa produca lumina prin intermediul curentului electric.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru apocalipso1994):

Da, dar dacă nu e ecologic, produce şi căldură de la incandescenţă.

| apocalipso1994 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Da,corect,dar nu cred ca cineva si-ar cumpara un bec pentru a face caldura...laughing))

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru apocalipso1994):

Asta nu înseamnă că nu face căldură. ia pune mâna pe bec după 10 minute.