| costincapslook a întrebat:

Baiatul a ajuns/cum si-a dorit/
-este predicativa?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Având în vedere că există acel verb copulativ „a ajuns" în propoziție, da. Propoziția este predicativă.

3 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

Da este predicativa

| AlexaaAle a răspuns:

Azi ai avut examen la romana..si eu.Cum ti s-au parut subiectele? Apropo, da e predicativa

| costincapslook explică (pentru AlexaaAle):

Nu a fost chiar asa greu... vad ca am facut predicativa bine si ma astept la un 8.50.Dar nu pot sta linistit din alt motiv...Eram eu linistit si m-am uitat putin prin clasa si un baiat mi-a spus ceva dar nu am auzit nimic, si ma ingrijorez sa nu se vada pe camera sa zica astia ca am copiat, chiar m-as oftica la cat am invatat