| JilteanuAlexandrul0l a întrebat:

Baieți, am un Intel core 5 2500k care consuma 95w si am un cooler cu 65w, am un risc ca să arda procesorul?

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Risc exista, dar pe sursa sau condensatori. Puterea aia in watti a procesorului si a coolerului inseamna cat cat pot ele sa traga din sursa la peek consumption. Poate coolerul face fata cu brio daca e unul performant, dar iti solicita in primul rand sursa, pe aia cauta sa o ai de o putere maricica, pe langa astea 2 mai sunt multe alte componente prin unitate care se alimenteaza tot din aceeasi sursa.

| Ineys a răspuns:

Cooler-ul si procesorul nu au legatura in sensul asta. Atat procesorul cat si cooler-ul consuma curent din sursa. Deci nu se afecteaza unul pe celalalt asa cum crezi tu. In cel mai rau caz problema ar putea sa fie cauzata de sursa si in cazul in care sursa e slaba sau de calitate proasta, raspunsul este da, ti se pot arde componente prin PC.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sa se arda nu cred dar probabil o sa faca thermal throttling cand o sa il utilizezi la greu, adica o sa scada performantele si viteza ca sa previna riscul de a se arde.