| doggie a întrebat:

Am o carcasa Delux MF451 ATX:
1.Ii pot schimba sursa?
2. Vreau sa ii pun ventilatoare cate incap si ce marime trebuie sa aiba?-recomandati-mi va rog voi de pe mediadot, ce mi-ar mai trebui sa nu risc sa se arda piesele avand in vedere ca o sa le folosesc aproape la puterea lor maxima (nu chiar la maxim maxim big grin) si ca nu vreau sa fac overclock, pc.ul are configuratia :

Sursa Sirtec HP-400-H12S

Placa de baza Gigabyte GA-B75-D3V

Procesor Intel Core i3-3220

Memorie Kingston DDR3 8192MB 1600MHz CL10 HyperX Blu

Placa video MSI Radeon HD 7770 1024MB DDR5 OV

Tin sa precizez ca sursa are racire activa; procesorul cooler inclus; placa video are si ea racire activa

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Sursa este una de top, face fata cu brio la placa video ce consuma cam 80W in full load! procesorul nu consuma mult, asa ca sistemul este foarte ok! eu iti recomand sa schimbi carcasa! spune ce buget ai sau cauta-ma la id mess sprintaroiuflorin sa te ajut! pe mess putem vorbi mai multetongue

3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Daca calculatorul merge ok, nu ai de ce sa-ti faci griji! Totusi, eu ti-as recomanda sa mergi cu sursa care o ai inca o vreme, si sa schimbi carcasa! sunt carcase care vin din fabrica cu ventilatoare, leduri, laterale transparente, etc! eu as cauta o carcasa de firma, ceva intre 200-300 ron! apoi peste cateva luni sau cand o sa mai ai ceva bani, schimbi si sursa! vei avea o mult mai buna circulatie a aerului intr-o carcasa mai profi si nici nu va zdrangani ca cele ieftine din tabla subtire! bafta!

| RS4 a răspuns:

...de aspect nici nu mai zic...

| AstonMartin a răspuns:

1 - Bineinteles ca-i poti schimba sursa, sirtecul ala e suficient si fiabil si stabil.

2 - NU stiu cate ventilatoare poti sa pui pe carcasa, nu cunosc carcasa, insa daca ai putina imaginatie si pricepere, ii poti face cu masina de gauri niste modificari carcasei si ii pui cate venturi vrei, de preferat de la 120mm in sus.

Ceva de genul http://www.youtube.com/watch?v=DtuVE2CC7qw