| wowmentol a întrebat:

TPU. Un prieten de al meu cand aprinde calculatorul ii apare ceva de genul:
Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press A key.
Pe orice buton ar apasa ii apare acelasi lucru.

3 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Chiar daca ar fi setat sa booteze dupa unitatea optica, fara a fi apasata nici o tasta sistemul de operare incepe sa ruleze... daca hdd nu a fost dezactivat din bios, sistemul de operare a cazut.Pentru vista si win7/dvd-ul de boot in unitatea optica/apasa F8 sau F12/selecteaza DVD-ul sa buteze/astepti sa se incarce/reparare

| angel74dm a răspuns:

Când starteaztă, computerul afişează pe fond negru o grămadă de lucruri. Când face asta, prietenul său să apese TAB (tasta aia de pe partea stângă cu două săgetuţe pe ea, doua de sub ESC) după ce apare meniul, trebuie să selecteze "boot device", apoi să pună hardul pe primul loc la bootare, ca să pornească de pe el, probabil acum e bifată discheta, DVD-writerul sau altceva... Apoi apasă F10 pentru a salva setările şi-i dă restart.

| wowmentol explică (pentru angel74dm):

Multumesc! A fost folositor.