| Lightdark a întrebat:

Daca telefonul meu are 128 GB intern pot sa ii pun un card SD tot de 128 GB? Acest card este de calitate? https://www.emag.ro/......D799R8BBM/

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Poti pune doar cat suporta telefonul! Unele suporta chiar si mai mult, altele nici atat! cauta pe net aceste detalii!

| Lightdark explică (pentru lpavel):

Eu acum am 20% ocupat din 128 laughing) laughing) laughing 12 GB erau din aminte ocupați

| NLS a răspuns:

Cardul acela nu e deloc ok, dar face pretul cerut.

Incearca sa plusezi si sa cumperi un card care:

++are V30 inscriptionat pe el
++iar in acel U se gaseste un 3 (nu un 1, ca in exemplul tau)
aceste 2 notatii (standarde) se refera la viteza de scriere pe card

Un standard mai vechi era Class 10 (un 10 intr-un cerc). E un standard depasit, chiar daca uneori mai apare pe unele carduri.
Fa abstractie de acest cerc, si cumpara doar daca apar(e) ori U3, ori V30, ori ambele... inscris(e) pe el.

++daca se poate, sa aiba clasa A2, nu A1 (asta se refera la fiabilitate, la durata de viata, mai exact cat de mult poti scrie pe el)

PS: oricat ar fi de tentant pretul, nu cumpara Intenso, Hama, sau TeamGroup, sau alte branduri necunoscute.

acesta ar trebui sa fie ok:

https://www.emag.ro/......DBTY72BBM/

| Lightdark explică (pentru NLS):

Pai și asta care l-am arătat eu e tot de la Kingston cavans select plus

| NLS a răspuns (pentru Lightdark):

Ai întrebat despre card de calitate.
A1 NU înseamnă calitate, ci A2

V10 nu înseamnă calitate, desi e ok dacă nu transferi decât fișiere foarte mici, si în general nu copiezi mult de pe/ sau pe... Telefon, tableta, etc.
Insa calitate înseamnă minim 30MB/s, adica standardul V30.
Acesta se cere pentru a putea filma 2K și 4K pe un card.

Si nu in ultimul rand, U1 nu înseamnă calitate, ci U3 (dar poți face abstracție și de aceasta notație, daca vezi V30 pe card)

Ce ți-am indicat nu reprezinta vreo șmecherie, e vorba despre clasa normala, UHS-I.

Cardurile rapide fac parte din clasa UHS-II, si de obicei încep cu V60.
Costa chiar și 140 euro un card de 128GB.