| Lionis a întrebat:

Bun, sa incep, am avut asa zis-ul virus,, Politia Romana". Dup lungi ore de command promt am reusit sa sterg fisierele lui de baza, dar a aparut o noua problema: de fiecare data cand pornesc calculatorul apare o eroare RUNDLL in care zice ca nu poate localiza vjdor.dat (fisier al virusului) in C:\docume~1\alluse~1\appdat~1\vjdor.dat.Eu nu vreau sa il ruleze ca o sa apara din nou virusul, cum fac sa dispara eroarea? In "regedit" am sters tot ce contine "vjdor.dat" din >>editfind. si apasand tasta F3 pana la punctul unde da mesajul ca a terminat cautarea si nu mai arata nimic. Deci, cum fac sa nu mai apara acea eroare?

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Lungi ore de command prompt? Puteai sa downloadezi unealta de curatare a Politiei Romane pusa la dispozitie gratuit de www.bitdefender.ro, o salvai pe un stick, porneai pc-ul tau in Safe Mode, rulai unealta, si gata. 5 secunde dureaza.
Data viitoare o sa stii.

Cat despre fisierul tau lipsa, probabil ca nu ai sters chiar tot. Poti incerca cu aceasta unealta, sau poti din msconfig sa vezi daca nu cumva virusul porneste inca odata cu Windows, si sa il dezactivezi.
Daca nu va functiona, clasica reinstalare a Windowsului e solutia...cateva ore de apasat next..next..next la drivere, programe. Asta e.

| al3xander a răspuns:

Du-te in Start->All Programs si cauta in folder-ul "Startup" fisiere ".dll.lnk"
ca sa fie mai usor deschide "Windows Explorer" si in bara de adresa scrie "%USERPROFILE%\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup" si sterge-l.
PS: rog toti desteptii care au gasit solutia cea mai buna "reinstalarea windows-ului" ca de-acum inainte sa taca atunci cand e vorba de informatica.

| ZendyTeam a răspuns:

Eventual poti folosi un SystemRestore, daca ai unul.winking
Chiar si in safe mode.

Oricum solitia este foarte simpla cum a zis si Valentin.winking

Stima Zendy.

| cristiansonix a răspuns:

Sal, stiu ca e foarte tarziu. dar meh poate vede cine acest virus. incearca cu msconfig..in Start->run.

| bingbanglow a răspuns:

Se poate ca hardul tau abia bug-uri(particele ale inregistrarii magnetice pe care nu le poate citi sau scrie(gauri)mai pe romaneste), si virusul este setat ca sa porneasca o data cu calculatorul(sa fie montat)