| DenisaSiAtat a întrebat:

Buna happy Abia mi-am reinstalat windows`ul si nu`mi mai merge butonul wireless la laptop. nu merge nici sa creez un network place cu IP, NUME, PAROLA. Cd`ul din cutia de la wireless nu merge... nu stiu ce are straight face ma puteti ajuta? Scuzati categoria dar vreau un raspuns cat mai repede sad.

Răspuns Câştigător
bursuc001
Userul Lunii
| bursuc001 a răspuns:

Bănuiesc că nu-ţi mai recunoaşte modem-ul wireless, la reinstalare s-au "pierdut" driverele acestuia.

Totuşi, CD-ul de la modem ar TREBUI să meargă - doar, eventual, dacă nu merge nici un cd/dvd şi atunci ai "pierdut" şi driverul de la DVD-rom.

Verifică şi încearcă dacă îţi merg alte cd-uri sau dvd-uri, ca să şti dacă e problema din dvd-rom sau nu...

În privinţa modemului, depinde ce modem ai ( tip/denumire/serie/număr ) şi ce Windows ai - se poate căuta driverul corespunzător pe net, îl downloadezi şi-l instalezi.

2 răspunsuri:
| DenisaSiAtat explică (pentru bursuc001):

Modemul mi-a mers dar am observat ca de cand am instalat windows`ul numai merg boxele din laptop si nu se aude nimic. cred ca e din vina windows`ul ca inainte mergeau straight face mersi oricum:*

bursuc001
Userul Lunii
| bursuc001 a răspuns (pentru DenisaSiAtat):

Dacă nu merg boxele încearcă să conectezi boxe externe ( presupun că ai ieşire audio ) şi dacă acelea merg, atunci poate fi o problemă din setări...

Dacă nici boxele externe NU merg atunci Windows-ul nu mai recunoaşte placa de sunet ( ai sunet încorporat, on board ) şi trebuie să reinstalezi driverele pentru placa de bază.

De aceea, ÎNAINTE de a face reinstalare de Windows TREBUIE să te asiguri că ai toate driverele pe cd original sau să faci o copie după ele ( ori măcar să notezi tipul/denumirea/seria driverelor, ca să şti ce să cauţi pe net ).