| Vikaa a întrebat:

Bună,am avut windows 7 pe calculator si l-am dus sa mi se instaleze windows 10, totul bine si frumos, tastatura nu merge.
Cand il pornesc se aprind toate 3 ledurile si dupa ramane unul aprins,ii fac conexiunea si nu pot deloc sa tastez nimic niciunde, apas tastele si nu vrea
Credeti ca are vreo legatura faptul ca am tastatura de windowd 7 si calculatorul are windows 10? Ce trebuie sa fac, credeti ca tastatura e veche si de aceea nu raspunde la comenzi? Ce e de facut?

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cel mai probabil e de la driver, trebuie instalat si apoi va merge.
Daca nu-ti mergea tastatura nu se aprindeau nici ledurile alea 3.

| Vikaa explică (pentru Drimmero):

Pai si cum instalez driverul?

| Drimmero a răspuns (pentru Vikaa):

Https://youtu.be/hTL-t7aFkrk
Uite aici e o varianta, e usor de facut si iti arata pas cu pas, sper ca te descurci.

| Vikaa explică (pentru Drimmero):

Problema e ca nu imi apare cum zjce el acolo, intru la device manager si nu imi apare Keyboard sad

| anonimg a răspuns:

Trebuie reinstalat windowsul cu tastatura respectivă conectată la pc. După aceea trebuiesc instalate driverele plăcii de bază, etc.
O tastatura are mufă usb sau PS2. Deci nu s-au instalat bine driverele plăcii de bază (acelea instalează și porturile usb ale plăcii de bază), sau chiar windows-ul.
Pe de altă parte și o tastatură se poate defecta. Eu am avut o tastatură Myria și din fabricație avea probleme: i se întrerupea conexiunea des. Am aruncat-o, și în veci nu voi mai folosi produsele Myria.

| Drimmero a răspuns (pentru Vikaa):

Ai dat click dreapta pe start si te-ai dus la Device Manager?

Uite inca ceva care mai are o varianta pe langa cea data
https://youtu.be/hTL-t7aFkrk

In comentarii lumea zice ca a functionat tastatura, majoritatea spuneau.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vikaa):

Ai laptop sau desktop, daca ai desktop schimbi tastatura cu alta nouă, daca ai laptop pui tastatură pe fir.

| ncristian7805 a răspuns:

Buna. Incearca sa conectezi tastatura in alt port usb, psoibil ca acela sa nu functioneze sau sa aiba alta probleme. Daca nu, verifica driverele cum au mentionat si persoanele de mai jos. Daca nici pasii astia nu functioneaza, incearca cu alta tastatura, si vezi daca functioneaza. In rest, sper ca te-am ajutat!

| PainTech a răspuns:

"Credeti ca are vreo legatura faptul ca am tastatura de windows 7 si calculatorul are windows 10?"
Nu exista asa ceva, tastaturile nu sunt in functie de sistemul de operare.

Cum au zis si ceilalti e o problema cu driverul cel mai probabil. Incearca si alt port USB.

| marinaru777 a răspuns:

Poate fi din procesor daca au scos coolerul sa il curete, din RAM sau placa video. Daca ai placa video dedicata si onboard conecteaza mufa la cea on board sa vezi daca la placa e problema. Cu RAM ul verifici dac ai 1 placuta schimbi in celalalt slot sau daca ai doua placute ram lasi care una pe rand. Exista si spray contact cleaner care se da in sloturile pcie pentru ca poate fi contact imperfect de la praf.

| Vikaa explică (pentru Drimmero):

Merci,am rezolvat problema happy

| Drimmero a răspuns (pentru Vikaa):

Sa cresti mare. Sunt curios doar ce i-ai facut

| Dragosdoar a răspuns:

Ti ai rezolvat problemele cu gagicu?